Foto: archiv Petra Franty
Architektura / občanské stavby

POLEMIKA: Architekt Petr Franta o nové budově v Dejvicích. Etický kodex jsem neporušil

Na Týdeník odpovídá architekt Petr Franta, který pracuje na projektu budovy pro Fakultu informačních technologií ČVUT. Kritizovali jsme zejména to, že se k projektu dostal bez architektonické soutěže a díky kontaktům s vedením ČVUT.

Petr Franta , 11. 2. 2025

Na rektorátu probíhala investiční činnost podle Generelu výstavby a investiční činnosti v letech 2007–2017. Na ČVUT byli odborníci, kteří byli osloveni v procesu plánování Generelu a těm byly zadány jednotlivé studie na objekty pro areál ČVUT v Dejvicích. Tehdejší prorektor prof. Pavlík zadal studie na jednotlivé dílčí úkoly, účastnili se mimo jiné prof. Ladislav Lábus, prof. Zdeněk Zavřel, prof. Tomáš Šenberger a další architekti a inženýři, též na rekonstrukcích a zateplení budov, apod.

Na mé Alma Mater jsem se zúčastnil akademické činnosti. V té době jsem byl členem Vědecké a umělecké rady děkana fakulty architektury – v odborných komisích, hodnocení diplomových prací atd. Měl jsem přednášky o mých realizacích v Čechách a v zahraničí (Letiště Terminál 1 v Ruzyni, Palác Flora, rekonstrukce v památkové rezervaci Prahy 1 na Pražském hradě etc.). Současně probíhala v Praze v Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí má výstava „Úhel pohledu/Ways of Seeing“, ke které byla vydána stejnojmenná publikace.

Do výše zmíněného Generelu ČVUT jsem byl vyzván ke zpracování koncepční a hmotové studie revitalizace bývalé Technické menzy, kterou navrhl prof. František Čermák, můj profesor, u něhož v atelieru jsem dělal předdiplom a diplomovou práci.

Když pak v roce 2008 prof. Vladimír Mařík definoval program právě vznikajícího Českého institutu informatiky a kybernetiky, posléze i robotiky (CIIRC), byla zhodnocena architektonické studie a předložena vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace, později i pro vedení Rektorátu ČVUT.

Na Územní rozhodnutí bylo vypsáno výběrové řízení, kterého se účastnilo několik týmů. Zakázku jsem vyhrál ve výběrovém řízení zadaném Odborem výstavby a investiční činnosti ČVUT v obchodním výběrovém řízení (OVŘ) na základě kvalifikačních předpokladů a referencí o zakázkách obdobného charakteru, doloženými mými projekty a nabídkovou cenou. Zřejmě stejná skupina architektů z jejichž dopisu citujete podala obvinění na Českou komoru architektů, kterým se Stavovský soud i Předsednictvo zabývalo, a následně konstatovalo, že architekt Petr Franta se porušení etického kodexu nedopustil.

Došlo též k prověření dalších kroků zadávání projektu na ÚHOS, který konstatoval, že ČVUT nic nezákonného neučinilo. V této době nebyla povinnost architektonických soutěží, byly pouze doporučené.

Foto: Zákres do urbanismu Dejvic od Antonína Engela.

Po výběrovém řízení jsme připravili dokumentaci pro Územní rozhodnutí, jíž jsem autorem, vydané bylo v roce 2012. V pravomocném rozhodnutí v březnu 2013, na budovy A, B, C, tedy stále platí. Na základě tohoto územního rozhodnutí bylo vypsáno výběrové řízení na generálního projektanta.

V rámci projednávání Územního řízení byl Poradnímu sboru Odboru památkové péče představen náš návrh ve vztahu k Engelově plánu, byl konstatován soulad s Engelovým plánem Dejvic a Bubenče. Z urbanistického hlediska hmota podél ulice Jugoslávských partyzánů do plánu zapadá. Posunuli jsme budovy do uliční čáry, budova Menzy profesora Františka Čermáka byla od ní odskočena o 5 metrů.

Slavnostní otevření bylo v květnu 2017, kolaudace budov A i B včetně menzy v červnu 2018.

Realizace byla nominována na Cenu za architekturu (ČKA) 2017, obdržela Grand Prix Architektů 2017 (modrá kostka) i řadu zahraničních cen German Design Award (Frankfurt nad Mohanem 2019), GDA Inovative Architecture Award (Mnichov 2019), A' Design Award (Como, Itálie, 2022).

Více je možno dohledat na www.petrfranta.eu včetně kompletního vývoje projektu v publikaci HOTOVO! po deseti letech autora prof. Ing. Miloslava Pavlíka.

V říjnu 2024 byla Českému vysokému učení technickému v Praze udělena cena Opera Pragensia, Cena Hlavního města Prahy za architekturu a památkovou péči za naplňování urbanistické koncepce profesora Antonína Engela a rozvoj kampusu vysokých škol v Dejvicích.

Foto: Cena Opera Pragensia

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři