Podniková základna dobrovolných hasičů v rakouském městečku využívá hliníkové šablony
Kdo přijíždí k výrobnímu závodu PREFA Aluminiumprodukte v rakouském Marktlu, tomu hned u vjezdu padne do oka moderní podniková hasičská základna s červenou střechou. Účelná budova, která současně demonstruje, co dokážou PREFA střešní šablony. Hlavními charakteristikami jsou flexibilita a plastický vzhled.
PREFA Aluminiumprodukte , 24. 4. 2019
Vášnivý cyklista, nekonvenční projektant a kreativní vynálezce: architekt Michael Embacher kombinuje zdařile funkčnost a design, aby se z toho, co je běžné, stalo něco mimořádného. Reklamu si Michael Embacher dělat nemusí. Od té doby, co se téměř před 25 lety se svou architektonickou kanceláří osamostatnil, se jeho klienti k němu zas a znova vracejí. Z investorů se stali stálí zákazníci, ze zákazníků přátelé. „Snažím se lidi pochopit a potřebami stavebníků se intenzivně zabývám, neboť s výsledkem musí být nakonec spokojeni oni. Působivý design znamená pro každého něco jiného. Dobrá architektura spojuje atmosféru a smyslové působení.“ Tato schopnost vcítění je tajemstvím Embacherovy práce.
„Málokdy používáme referování,“ prozrazuje architekt, který raději pracuje tradičním způsobem, protože papír snese všechno. „Je to, co navrhnu na papíře, také realizovatelné? Díky dlouholetým zkušenostem už o materiálech leccos vím. Člověk dostane nápad, na místě ho vyzkouší, zavrhne nebo rozvíjí dál, až dojde k přijatelnému výsledku.“ Pro Embachera má prověření v reálu větší význam než pouhé navrhování a výpočty. Při projektování je vždy prioritou funkčnost, vzhled pak vyplyne automaticky sám.
Na „drátěném oslu“
Tíhnutí k funkčnosti se ukazuje i na jeho koníčku. Embacher desítky let sbíral jízdní kola všech druhů. Horská kola, závodní kola, tandemy, skládací kola. Proč právě kola? „Kolo je užitkový předmět, který dokazuje, jak jednoduchý může být design. Redukovaný na to podstatné, aby kolo mohlo být co nejrychlejší.“ Kolem jeho sbírky prý vznikl pořádný humbuk, objevily se dokonce aplikace a knížky: „Cyclepedia“ z nakladatelství Thames & Hudson a „Smart Move“, kterou vydal vlastním nákladem. Kromě toho se konaly výstavy v Portlandu (Oregon), Tel Avivu a Vídni. V roce 2016 bylo 203 kol „Embacherovy kolekce“ vydraženo ve Vídeňském aukčním domě Dorotheum. Dražby se s nadšením účastnili nejrůznější sběratelé, od designérů po cyklistické profesionály z USA, Velké Británie, Tchaj-wanu, Thajska, Izraele, Německa a Rakouska.
Více k tématu
Netradiční zakázky
Také profesně se Embacher vydává neobvyklými cestami a významně se podílí na estetickém a kulturním formování společnosti. Tak například v roce 2006 byl odpovědný za architektonickou interpretaci tématu rakouského předsednictví EU. On a jeho tým navrhují rovněž architektonická řešení výstav pro četná muzea, mezi jinými i pro Muzeum užitého umění ve Vídni, pro které koncipovali již zhruba 130 výstav. K jeho klientům patří také zámek Schönbrunn, kde byl pověřen vytvořením podoby nového altánu v Zahradě korunního prince: „Altán sice neslouží žádnému významnému účelu, ale je pěkný na pohled.“ Často se věnuje i designu nevšedních předmětů denní potřeby, například ptačích klecí. „Rádi se vydáváme do neprobádaných uměleckých oblastí.“
Budova s poplachovou pohotovostí
Neméně umělecky zajímavá je rovněž novostavba podnikové základny dobrovolných hasičů firem NEUMAN Aluminium a PREFA Aluminiumprodukte v Marktlu. Do architektonicky neobvyklého objektu bylo investováno zhruba 1,2 milionů eur, rok projektování a plánování a devět měsíců výstavby. Půdorys – pravoúhlé těleso stavby s klasickou sedlovou střechou, běžné pro venkovské prostředí – splňoval všechny funkce. „Na začátku projektování jsem si kladl otázku: Jak to vlastně probíhá, když je vyhlášen poplach?“ Vznikla účelná budova hasičské zásahové základny a současně architektonicky reprezentativní objekt, harmonicky zapadající do oblasti vjezdu do výrobních závodů PREFA a Neuman Aluminium. Na 730 metrech čtverečních je dostatek místa pro čtyři požární vozy, skladiště s vysokými regály pro hasičské vybavení, univerzální dílnu i dílnu pro ochranné dýchací prostředky.
V druhém traktu, do kterého se vchází přes přestupní komoru se zařízením pro mytí hasičské obuvi, jsou špičkově vybavené šatny, sanitární zařízení, velitelská centrála, pohotovostní místnost a místnost pro mužstvo včetně navazující kuchyně. V horním podlaží nového domova hasičů a jejich patrona sv. Floriana je sklad zásahových oděvů a velkorysá místnost o velikosti 80 metrů čtverečních, ve které se pravidelně konají požární školení pro osazenstvo firmy.
Futuristický vzhled
Do oka okamžitě padne důsledné tvarosloví stavby. Červená střecha obepíná neobvyklým způsobem stříbrný plášť budovy „jako druhá vrstva vznášející se nad vlastním objektem“. Pokryta byla matnými střešními a fasádními šablonami o rozměru 44 x 44 s povrchovou úpravou stucco a v barevném provedení P.10 tmavě červená. Na nižší střešní plochy byl použit svitkový plech Prefalz o rozměrech 500 x 0,7 mm v barvě stříbrná metalíza v provedení s dvojitou stojatou drážkou. Rytmus fasády z šablon a Prefalzu zvýrazňuje příčný profil tělesa stavby. „Budova je jakoby ukázkovým objektem PREFA. Chtěl jsem demonstrovat, jak flexibilní je tento produkt a jak plasticky se s ním lze vyjádřit. A právě to ho také odlišuje od běžných střešních tašek - na jedné straně dlouhá životnost a na druhé straně skutečnost, jak precizně a mnohostranně může být tento materiál použit pro všechny plochy, ať už se jedná o okap nebo střešní podhled.“
Řemeslný um
Velmi spokojen je Embacher s Klempířstvím Hoppel z Lilienfeldu, které realizovalo v praxi jeho nápady. „Těžili jsme z dlouholetých zkušeností firmy Hoppel s produkty PREFA. Společně jsme mnoho věcí vyvinuli a vyzkoušeli a nakonec jsme dosáhli velmi dobrého výsledku,“ vysvětluje Embacher. Při vší své účelnosti má nová budova ambici být designovou špičkou průmyslové architektury v údolí řeky Traisen. I přes svou modernost harmonicky zapadá do okolní přírody.
»Měřit, přemýšlet, připravovat a montovat«
Klempíř tělem a duší: Gerald Hoppel je už léta osvědčeným partnerem PREFA a tak dodal potřebné know-how i pro podnikovou hasičskou základnu. Protože budova byla nejen projektově, ale i řemeslně opravdovou výzvou.
Klempířství Hoppel z Lilienfeldu je skutečný specialista na práci s výrobky PREFA. V soukromé výstavbě bytů i v průmyslové a komunální výstavbě v údolí Traisenu a od Mariazellu po St. Pölten se ročně realizuje asi 6.000 až 10.000 metrů čtverečních střech a fasád. „PREFA nabízí opticky skvělá řešení. Je radost pracovat s takovými výrobky. Pokud má člověk tento druh krytin a obkladů rád, jsou produkty PREFA to nejlepší, co existuje.“
Přesnost je důležitá
Mimořádnou výzvou v případě závodní hasičské základny v Marktlu byly požadavky architekta s četnými detaily. Šířka pásů Prefalz musela být stále konstantní, v perfektním souladu s okny. „Od začátku jsme museli pořádně měřit,“ usmívá se klempířský expert. „Platí stále stejná zásada: měřit, přemýšlet, připravovat a pak pořádně montovat.“ Navíc bylo nutné udržet i navzdory formě šablon opticky přímou linii: „U šablon je potřeba používat šňůrování. S určitou odchylkou od kolmosti se barvicí šňůrou vytyčí svislice, které se pak při pokládce člověk drží. Když to uděláte, tak to klapne.“
Skryté detaily
Zvláštním detailem je odvodnění střechy schované ve střeše. V tomto případě byl zhotoven a namontován hliníkový svařovaný zapuštěný žlab. Musel být stoprocentně vodotěsný. „Zpracovali jsme celkem asi 600 metrů čtvrečních střešních šablon o rozměru 44 x 44 a 700 m² Prefalzu. Časový tlak byl značný, abychom to zvládli ještě do začátku zimy.“
Pýcha na vlastní dílo
„Každá stavba je jiná,“ ví dobře podnikatel, který úspěšně působí už od roku 2007. V současné době má sice jeho firma 10 zaměstnanců, přesto ale trpí nedostatkem vyučených odborníků. „Je opravdu těžké sehnat dobré zaměstnance a učně. Doufáme, že v budoucnu bude o toto nestereotypní povolání více zájemců. Lidí, kteří dělají svou práci rádi a dobře a vydělají si také pěkné peníze.“