Dům stojí ve vzrostlé zahradě, kterou majitelé nechtěli narušit.
Architektura / rodinné domy

PODCAST: Sláma, hlína, dřevo. Ve vzrostlé zahradě vznikl dům, který ji nenarušil

Architekt Pavel Uličný staví domy z přírodních materiálů. Dřevo, hlína či sláma nabízí podle něj odpověď na každý stavařský problém a fungují stejně dobře jako ty průmyslové. „Pro mě je to už norma,“ říká v podcastu Bourání na Radiu Wave.

Karolína Vránková , 3. 4. 2025

|  Bourání

 

Byla to prý taková „milá náhoda.“ „Šel jsem s kamarády, kteří říkali: my bychom chtěli dům ze slámy, nevíš o někom, kdo to umí,“ vzpomíná architekt Pavel Uličný z ateliéru Divoko v podcastu Bourání. „Zaplesalo mi srdíčko,“ říká s lehkou nadsázkou v podcastu; byla to příležitost zkusit to, co ho už dlouho zajímalo. Vlastně už od vysoké školy, kdy vyjel na semestr do školy architektury v Nantes a měl tam předmět Stavění z hlíny. A teď přišla příležitost a z kamarádů Jiřího a Jitky se staly první klienti.

Navrhl pro ně dům z přírodních materiálů. Konstrukci má ze dřeva, ta je vycpaná slaměnými balíky přímo od zemědělce z Polabí. Omítky a podlahy jsou z hlíny. Fasáda je z opalovaného dřeva, které odolává mechům a škůdcům. Celkový dojem má být „neučesanost“ – proto fasádní prkna nejsou dole zaříznutá, ale každé je trochu jinak dlouhé.

Foto: Detail fasády - je z opalovaných prken.

Dům je zakomponovaný do staré svažité zahrady, a tomu se přizpůsobila i práce s prostorem. Umístěný je tak, aby nebylo nutné kácet stromy. Přízemí pak kopíruje svažitý terén a je tu několik výškových úrovní, což je ovšem využito pro neobvyklé prostorové situace – například kuchyň je výš než jídelní stůl.

Od té doby navrhl Pavel Uličný další domy a drží se při tom přírodních materiálů. V podcastu mluví také o svém aktuálním projektu, který je před dokončením. Je to dům ve stodole, který navrhl pro rodinu klientky Míly Hilgertové.

Míla s rodinou hospodaří na rodinném statku ve Velkých Přílepech, kde pěstuje květiny a prodává je pod svou značkou Kytky od potoka. Po třech generacích se chce na rodinný statek vrátit také bydlet – a tak spolu s architektem přemýšleli, kam nové bydlení na starém statku umístit.

Foto: Pavel Uličný (vlevo) při stavbě slaměného domu ve Velkých Přílepech.

Vyšla z toho stodola. „Zásadní výhoda je, že stodola už tady byla, to je princip úsporného zacházení s prostorem a s hmotou kolem nás,“ říká Pavel Uličný v podcastu. Úsporné hospodaření s prostorem, materiály a dalšími zdroji je hlavním rysem jeho práce. Proto se také drží přírodních materiálů s nízkou uhlíkovou stopou a vysokou recyklovatelností. „Pro mě je to norma. Nevidím moc důvodů, proč to dělat z klasických materiálů jako jsou cihly, protože přírodními materiály všechny stavařské problémy dokážeme vyřešit stejně dobře, nebo dokonce lépe,“ říká v podcastu.

O dalších domech z přírodních materiálů bude možné se dozvědět ve dnech 4. - 6. dubna na konferenci Příběhy domů v kulturním středisku Domovina v Praze 7.

  • Autoři: Pavel Uličný, Anna Babyn
  • Ateliér: Divoko
  • Spolupráce: Strohbau
  • Země: Česká republika
  • Projekt: 2020
  • Realizace: 2024
  • Zastavěná plocha: 78 m²

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři