Plzeň postavila čtvrť o takřka dvou stech městských bytech. Určeny jsou seniorům, hendikepovaným i mladým rodinám
Bílé kostky s balkony a barevnými vstupy podle návrhu architektonické kanceláře Projectstudio8 formují novou čtvrť Plzně s byty i občanskou vybaveností. Jednotky o dispozicích 1+kk a 2+kk slouží jako sociální byty s nájemným stanoveným městem.
Adéla Vaculíková , 24. 4. 2023
V Plzni byla dokončena rozsáhlá výstavba městských bytů, dohromady jich je 192 a rozděleny jsou do 18 novostaveb. Trojpodlažní bytovky se nacházejí v jihozápadní části města okolo ulic Línská a Kreuzmannova, kde je obklopuje vzrostlá zeleň.
Více k tématu
Novostavby zde nahradily starší bytové domy vystavěné po druhé světové válce. „Ty soustředily 92 bytů a kvůli nevyhovujícímu technickému stavu byly zdemolovány. Novými objekty a celkovou transformací území, která probíhala ve třech etapách, město Plzeň zareagovalo na koncentraci lidí ohrožených sociálním vyloučením a riziko vzniku sociální segregace,“ říkají architekti. V nových budovách dnes fungují městské byty, které jsou věnované komunálnímu bydlení seniorů, hendikepovaných, lidem v tíživé životní situaci nebo mladým rodinám.
První studie na nové zastavění území vznikla v roce 2011 v plzeňské architektonické kanceláři Projectstudio8. K realizaci bytovek, které navrhli titíž architekti, se přistoupilo mezi lety 2019 a 2022. Projekt město vyšel přibližně na 369 milionů korun, ve výstavbě nebo rekonstrukcích městských bytů plánuje Plzeň pokračovat i nadále.
„Základním principem revitalizace se stalo zachování charakteru území, navrhli jsme proto soubor menších třípodlažních obytných domů obklopených vzrostlou zelení, kdy stávající stromy doplnila nová výsadba,“ říkají architekti Ondřej Janout a Bohuslav Strejc. Projectstudio8 nedávno přispělo také k dočasnému zvelebení lokality okolo vlakového nádraží, kde podle jejich návrhu vyrostl pop up projekt dočasné kontejnerové stavby suplující chybějící městskou zástavbu.
Městské bytové domy dostaly podobu solitérně stojících kvádrů s pultovou střechou. Všechny jsou jednotně bíle omítnuty, ozvláštněny pouze barevnými akcenty, například v podobě ostění vstupů nebo oken. Na zadních stranách mají zavěšené šedivé balkony, které zvětšují plochu jinak záměrně malých sociálních bytů.
„Více než polovinu bytového fondu tvoří jednotky 1+kk o výměře 32 m², 89 bytů má dispozici 2+kk a plochu 46 m². Zatímco v přízemí budov se nachází vždy trojice bytů, první a druhé patro zahrnuje vždy čtyři byty. Celkem 21 bytů je bezbariérových,“ vyjmenovávají architekti. Standardní nájemné se pohybuje na 92 korunách za metr čtvereční, u bytů pro seniory a zdravotně hendikepované je to 50 korun.
Aby nová čtvrť dobře fungovala, myslelo se také na občanskou vybavenost. Prostory pro obchod, komunitní využití nebo sociální služby fungují v přízemích budov. V centrální části čtvrti se pak nachází dětské hřiště.
- Autoři: Ondřej Janout, Bohuslav Strejc
- Ateliér: projectstudio8
- Země: Česká republika
- Město: Plzeň
- Projekt: 2011
- Realizace: 2022
- Zadavatel: Obytná zóna Sylván a.s.
- Autor studie a PD DUR:: projectstudio8 s.r.o.
- PD DSP a DPS:: projektový Ateliér Assa spol. s.r.o.