Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku od Ateliéru Walter Foto: Viola Hertelová
Architektura / občanské stavby

Pára, auta, motorky. Nové muzeum strojů mají v Žamberku, vzniklo z bývalé textilní továrny

Před rekonstrukcí to byla šedivá, zchátralá továrna. Teď šeď střídají barvy a hukot techniky je zpět. V areálu funguje muzeum s největším počtem parních strojů v republice – už v dubnu tu začíná návštěvnická sezóna.

Adéla Vaculíková , 10. 4. 2025

V továrně v Žamberku se do roku 2007 vyráběl textil. Už tři roky po jejím uzavření se do jejího areálu začaly stěhovat historické stroje – hlavně ty parní, kterých je v tomto městě na Pardubicku nejvíce z celé republiky. Původně zde stály na hlíně a v prachu. Nyní mají řádné výstavní prostředí – z textilní továrny Vonwiller & Comp je Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku. 12. dubna se znovu zpřístupní k pravidelným sezónním prohlídkám.

Foto: Pohled do expozice

Slavnostně se muzeum otevřelo už na podzim 2023 a v první sezóně do něj zavítaly tisíce návštěvníků. Kromě strojů je zde možné obdivovat také tovární architekturu a její rekonstrukci navrženou Ateliérem Walter. „Cílem rekonstrukce bylo především zachránit zajímavé architektonické prostory, oprostit je od necitlivých zásahů minulých desetiletí, otevřít dvůr návštěvníkům a vytvořit z něj prostor příjemný pro pobyt,“ popisují svůj přístup architekti Jaromír Walter a Martin Křížek.

Řada objektů byla před rekonstrukcí dost poškozená nebo nešťastně přestavěná. Architekti vzpomínají, že jedna stavba hned při dnešním vstupu do areálu už ani neměla pro továrnu charakteristická okna se zaoblenými překlady. Někdy v druhé polovině 20. století je nahradila nevzhledná malá okénka. Dnes tato část opět vypadá k světu – vrátily se jí původní proporce a jsou v ní vystavené historické textilní stroje.

V muzeu je několik expozic koncipovaných podle druhů strojů z jeho sbírek. Kromě těch textilních a parních jsou zde k vidění také automobily, motocykly, stroje na zpracovávání dřeva nebo třeba transmisní strojírna se stroji obráběcími. Vzhledem k velikosti areálu se tohle všechno do muzea pohodlně vejde.

Foto: Fotografie stavu před rekonstrukcí - vlevo ona budova, které přestavba ve druhé polovině 20. let vzala původní proporce.

Žamberskou textilní továrnu tvoří srostlice různě starých objektů. Areál byl založen už ve 30. letech 19. století, ovšem po požáru na počátku 20. století prošel významnými změnami – objekty tehdy například dostaly ploché střechy. A v roce 1911 se přistavělo ještě moderní křídlo z železobetonu s parapetními vyzdívkami a velkými ocelovými okny – připomíná tak architekturu, jakou Baťa ve 20. a 30. letech zastavoval Zlín. I přes to, že v poválečné době textilní továrna výrazně sešla, je dnes považována za jednu z nejlépe dochovaných staveb svého druhu v regionu.

Tovární areál se rekonstruoval postupně a část na opravu ještě čeká. Už tak je toho tady ale mnoho. Kromě muzea zde působí ještě Kulturní centrum Vonweillerka, které využívá velký sál v onom nejmladším křídle. A vznikla také kavárna – nachází se v malém cihlovém domku na okraji areálu a sousedí s funkčním depem pro mašiny úzkokolejky, která továrním areálem vede.

Foto: Úzkokolejná dráha areálem vede a funguje v něm dodnes

V rámci rekonstrukce prošel obnovou ještě původní vodní náhon. Továrna ho v průběhu času přestala využívat, ale dnes je opět na svém místě a příjemně zlepšuje mikroklima v horkých letních dnech. Někdejší zchátralý areál je prostě znovu v kondici a připravený na návštěvníky.

  • Autoři: Jaromír Walter, Martin Křížek
  • Ateliér: Atelier Walter
  • Země: Česká republika
  • Město: Žamberk
  • Adresa:: Betlém 506, 564 01 Žamberk
  • Investor: Muzeum starých strojů a technologií,z.s.
  • Náklady: 30 mil. CZK
  • Projektová dokumentace: 2016-2022
  • Generální dodavatel: SIREST company s.r.o.
  • Technický dozor investora: Miroslav Stejskal
  • Návrh interiéru: Michal Bednář

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři