Panelové sídliště v Plzni rozzářilo barevné hřiště
Hrát míčové sporty na barevné ploše je určitě zábavnější než na šedivé. Na sídlišti Košutka v Plzni jednu takovou oživili architekti z ateliéru Sporadical. A přidali k ní ještě dětské hřiště a kavárnu.
Adéla Vaculíková , 7. 11. 2024
Sídliště Košutka v Plzni svou urbanistickou koncepcí připomene pražské Jihozápadní město. Panelové domy se tady podobně zavíjejí a vytváří jakési polouzavřené bloky. Sídliště v Praze, jehož koncepci navrhoval tým architektů vedeným Ivem Obersteinem, je pro tento přístup už ceněné. Mezi vysokými bytovkami se tak totiž formují přívětivější dvory, do kterých patří třeba občanská vybavenost.
V Plzni podobné sídliště se závitnicemi navrhl architekt Zbyněk Tichý a doprostřed vnitrobloků zasadil konkrétně mateřské a základní školy. Dnes jsou součástí sídliště taky sportoviště. Jedná se o hokejbalovou halu, atletické hřiště a pak ještě jedno menší hřiště, kde se dá hrát třeba fotbal.
Právě toto hřiště prošlo v letech 2022−2023 úpravami – je po nich barevnější a přívětivější a má k sobě taky kavárnu. Prostoru, který teď slouží ke sportu i relaxaci, se říká Vnitroblok Manětínská a za jeho podobou stojí architektonický ateliér Sporadical.
Za fotbálkem, průlezkami a kávou
„Cílem projektu bylo nalézt způsob revitalizace, který přinese do území novou energii a kvalitu,“ píší v autorské zprávě architekti. V rámci projektu navrhli jak úpravu původního asfaltového hřiště, které dostalo nový barevný nátěr a mobiliář, tak proměnu prostoru za ním.
Schüco CZ s.r.o.
Tam totiž stávala už nevyhovující restaurace, ke které přiléhalo minigolfové hřiště a obojí od okolí odděloval živý plot z tůjí. Architekti sem místo nich umístili nové dětské hřiště a novostavbu, která v sobě obsahuje kavárnu a taky komunitní klubovnu. Tu mohou využívat lokální spolky.
Nová nízká budova je postavená z betonových tvárnic a vymezuje jednu z hran veřejného sportovně-rekreačního prostoru. Na jejích okrajích na ni navazuje dřevěné oplocení, vysoké skoro jako sama budova, které příjemně cloní zatravněný plácek – jakousi zahrádku. Plot tady není ani tak bariérou, jako právě clonou, které prostor mezi vysokými paneláky zintimňuje.
Na místě přibylo taky více zeleně, která by mezi panelovými domy měla podpořit existenci lepšího mikroklimatu – to je další plus realizace. Vysázelo se tady na tři desítky nových stromů a objekt kavárny má zelenou střechu.
Plzeň staví a boduje v soutěžích
Že je Vnitroblok Manětínská povedenou realizací v minulém roce potvrdila porota soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2023, v níž areál zvítězil. „O novém využití zanedbaného místa mezi panelovými domy se začalo hovořit v roce 2019, poté se uskutečnilo plánovací setkání s místními obyvateli, kteří řekli, jak si proměnu místa představují. Následně vznikl architektonický návrh, ke kterému se mohli vyjádřit občané během veřejného projednání. Se samotnými pracemi se začalo v březnu 2022 a trvaly rok,“ napsalo u příležitosti vítězství město Plzeň na své stránky.
Více k tématu
Do Plzně v posledních letech však dorazily i další úspěchy z architektonických cen. V letošním roce je na Českou cenu za architekturu nominovaný technologický park TechTower, jehož realizace byla, stejně jako Vnitroblok Manětínská, realizovaná z investice města. Minulý rok se mezi nominanty stejné ceny dostala úprava náplavky na řece Radbuze. V Grand Prix Architektů 2022 zase v kategorii krajinářská architektura zvítězila Paluba Hamburk. Investice do rozvoje Plzně jsou zkrátka vidět.
- Autoři: Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
- Ateliér: sporadical
- Spolupráce: Miloš Švajcr
- Země: Česká republika
- Město: Plzeň
- Adresa:: Vnitroblok Manětínská
- Realizace: 2023