„Památkářský Oscar“ putoval do Josefova. Zchátralá kulisa válečných filmů prošla příkladnou obnovou
Velkolepá pevnost Josefov se nikdy nepoužila k boji, zato si ji oblíbili filmaři a fanoušci death metalu. Všudypřítomné chátrání se teď povedlo zbrzdit, část opevnění vypadá téměř jako za císaře Josefa II.
Karolína Vránková , 2. 1. 2024
Pevnost Josefov byla v poslední době hlavně rájem filmařů – zejména pokud šlo o válečné filmy. Točilo se tu Musíme se pomáhat, zahrála si třeba válečnou Bratislavu, bombardovanou Kodaň, dokonce i varšavské ghetto. Atmosféra chátrání a destrukce tu byla všudypřítomná – budovy i opevnění kdysi slavného Josefstadtu se rozpadaly.
Až teď se povedlo větší část opevnění sanovat a rekonstruovat. Město Jaroměř za to dostalo cenu za Obnovu památky Patrimonium pro futuro, kterou na konci roku 2023 už po desáté uděloval Národní památkový ústav. Projekt za 150 milionů, z evropských fondů i ze zdrojů Královehradeckého kraje a města, pomohl chátrání zastavit a zvrátit.
Josefovská pevnost byla postavena mezi lety 1780 a 1787 z rozhodnutí císaře Josefa II. Byla to velkolepá a ambiciózní stavba. Nejdřív bylo třeba zbourat původní vesnici Ples a zregulovat tok Metuje a Labe, jejichž soutok plánovači posunuli skoro o kilometr. Pak se začal stavět moderní vojenský komplex se dvaačtyřiceti kilometry krytých chodeb, na nějž se využilo 360 milionů cihel z cihelny v Jaroměři.
Právě rozlehlost celého systému byl problém – opravy jsou nákladné a probíhaly spíš jen nárazově, často se na nich podíleli dobrovolníci, celek ale vlastně nikdy neprošel obnovou. Až nyní došlo k důkladné a systematické rekonstrukci. V posledních třech letech probíhaly rozsáhlé stavební práce: obnovou prošel Bastion IV., muniční sklad v Bastionu IV., část kurtin mezi Bastionem III. a IV., ale i Ravelin XIII.
Obnova se týkala zejména masivního obvodového zdiva bastionů, u kterého proběhla oprava lícových ploch, přezdění nebo dozdění jejich korunních částí a doplnění pískovcových říms. Doplněna byla i tradiční jílová izolace zdiva. Pro dozdění byly použity z části původní cihly, z části cihly nové, vyrobené v Lotyšsku speciální technologií tak, aby se svými vlastnostmi i vzhledem co nejvíce podobaly původním barokním pevnostním cihlám, tzv. šancovkám.
Důmyslný pevnostní systém nikdy nebyl použit v boji. V roce 1888 přestal Josefov sloužit jako pevnost. Za první světové války tu byl zajatecký tábor pro ruské vojáky, za 2. světové války některé budovy využíval Wehrmacht a za sovětské okupace v letech 1968-1989 tu garážovala svůj autopark armáda.
V posledních letech si některé bastiony obsadili umělci, byly tu dílny a neformální galerie. Taktéž se tu konal death metalový festival Brutal Assault, jehož fanoušci atmosféru chátrání a zmaru milují stejně jako filmaři. Teď jsou veřejnosti přístupné i některé opravené části a každý tu může vidět, že pevnost by si uchovala kouzlo, i kdyby se nerozpadala. Na to ale bude potřeba ještě hodně úsilí a finančních prostředků.
- Ateliér: SVIŽN
- Země: Česká republika
- Investor: město Jaroměř
- Město: Jaroměř
- Realizace: 2019 - 2022
- Stavební práce: Gardenline s.r.o