Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Ozeleňování měst, přednáška hlavního městského krajinářského architekta města Amsterdam Tona Mullera

5. prosince proběhne v kině Světozor dvojpřednáška s názvem Ozeleňování měst s amsterdamským krajinářským architektem Tonem Mullerem a tuzemským krajinářským architektem Štěpánem Špoulou. Foto: archiv Tona Mullera

Další přesnáška z cyklu Kra/jiná představí krajinářského architekta z Amsterdamu Tona Mullera a tuzemského krajinářského architekta Štěpána Špoulu. Budou mluvit o ozeleňování měst nejrůznějšími způsoby na místech, kde bychom to běžně nečekali. Koná se ve čtvrtek 5. prosince od 19.30 v kině Světozor.

KRUH , 21. 11. 2024

Ton Muller je vedoucím krajinářským architektem města Amsterdam. Má více než 25 let praxe v oboru a věnuje se i vzdělávání. Jeho tvorba navazuje na nizozemskou tradici květinového designu a veřejné výsadby, kterou rozšiřuje i o experimenty. Navrhuje biotopy, konkrétní městskou výsadbu, věnuje se strategickému plánování, a to vždy s cílem vytvořit obyvatelné, zelené městské prostředí.

V hustě zastavěných městech, plných hluku, vystavených klimatickým extrémům a zatížených řadou regulací reagují jeho projekty na stále náročnější podmínky. Takové prostředí vyžaduje odlišné strategie, ať už jde o výběr rostlin, volbu půdy či plánování údržby. Na začátku každého projektu si Ton klade zásadní otázku: “jak můžeme dosáhnout rozsáhlého ozelenění měst způsobem, který je klimaticky odolný, dlouhodobě udržitelný, proveditelný a podporuje biodiverzitu?”

Právě rostliny a příroda jsou pro něj klíčem k úspěchu. Ve své práci propojuje urbanisty, ekology a architekty, vytváří městské krajiny orientované na přírodu a věnuje se tématům jako je biodiverzita, městské klima, hospodaření s vodou, zdraví a budování komunit. Ton Muller považuje za klíčové nejen samotné návrhy a realizace, ale i následnou údržbu, která by měla být co nejméně náročná pro správu města.

Foto: Krajinářský architekt Ton Muller

“Ton na přednášce s názvem Ozeleňování měst představí aktuální projekty v Amsterdamu, jako jsou dešťové zahrady, městské parky, plány zelené infrastruktury, obytné projekty a přestavby ulic. Tyto realizace ukazují, jak zásadní roli mají rostliny pro města budoucnosti, reflektují jejich přirozené prostředí a podstatu dřevin i stromů.” doplňuje k přednášce dramaturgyně cyklu přednášek Marcela Steinbachová.

Přednášku Tona Mullera doplní krajinářský architekt Štěpán Špoula, který je autorem významných realizací, jako je např. Nábřeží Maxipsa Fíkav Kadani (2012) a Loeschnerovo náměstí v Kadani (2015). Má bohaté zkušenosti s řadou krajinářských a urbanistických projektů a studií.

V letech 2013–2021 působil na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), kde se podílel na tvorbě koncepcí a studií veřejného prostoru a krajiny. Inicioval první soutěže krajinářské architektury v ČR uspořádané formou interaktivního soutěžního workshopu či dialogu. Dlouhodobě se věnuje tématům rozvoje příměstské krajiny a zelené infrastruktury a je spoluautorem knihy Města na ruby (2020), která se zaměřuje na problematiku vágního terénu měst.

Foto: Štěpán Špoula představí své zkušenosti s městskými projekty a strategií zaměřenou na roli řeky.

V přednášce Napříč hranicemi krajinářský architekt Štěpán Špoula představí své zkušenosti s městskými projekty a strategií zaměřenou na roli řeky, které se v posledních letech věnuje stále větší pozornost. Ukáže, že pochopení řeky a jejího významu ve městě vyžaduje neustálé „pohybování se na hranicích“ — mezi obory, sektory, správními hranicemi, různými perspektivami, měřítky a způsoby uvažování. Hlavním vodítkem v tomto komplexním prostoru je samotná krajina, pozorné naslouchání přírodním procesům a zohlednění žité zkušenosti a paměti lidí spojených s konkrétními místy.

Dvojpřednáška s názvem Ozeleňování měst s amsterdamským krajinářským architektem Tonem Mullerem a tuzemským krajinářským architektem Štěpánem Špoulou se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince 2024 od 19h30m ve Velkém sálu kina Světozor, Vodičkova 791, Praha 1. Přednáška zahraničního hosta bude probíhat v angličtině. Základní vstupné na akci je 170 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 150 Kč. Vstupenky lze zakoupit v kině Světozor.

  • autor: KRUH *
  • publikováno: * 21. 11. 2024
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři