Obří láhev od Davida Černého připomíná bývalý lihovar. Místo továrny na líh jsou tu byty
Lihovar je areál bytů a kanceláří na Smíchově, právě byla dokončena první etapa. Výrobu lihu připomíná velká Černého plastika a také vzor lahve na fasádě – vzniká z atypické skladby cihel a různé spáry.
EARCH.CZ , 31. 7. 2024 / Advertorial
Zatím je hotová první fáze se 240 byty, která byla dokončena letos na jaře. Následovat budou další, bytů má být celkem 550, dále 4500 m² kanceláří a řada obchodů a gastronomických provozů. Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema, plánuje v jednom vntirobloku dokonce trh, jak říká, chce, aby místo bylo „autonomním gastronomickým centrem v duchu lokálních food marketů“. Vzniká tu zkrátka areál s mnoha tvářemi a vrstvami.
Důležitou součástí jeho identity je také průmyslová historie. Už od roku 1836 tady totiž stál lihovar rodiny Fischlů, v roce 1880 tu Samuel Fischl s Adolfem Rosenbaumem založili továrnu na líh a potaš – líh se vyráběl z melasy a melasové odpalky se pak zpracovávaly na draselnou sůl potaš, který se využíval při výrobě skla, textilu, mýdla či papíru. Továrna rostla a prosperovala, areál se rozrůstal.
Za druhé světové války byl však lihovar židovským majitelům zkonfiskován, v roce 1952 znárodněn komunistickým státem, pak přebudován na octárnu. Po roce 2000 se výroba zastavila a továrna chátrala, nový vlastník se o něj nijak nestaral. Nakonec komplex získala v roce 2021 společnost Trigema Marcela Sourala a místo se rychle změnilo.
Lihovar nové doby
Zbyly tu jen dvě památkově chráněné budovy. Zaprvé je to bývalá varna s velkými, půlkruhově zakončenými okny. Tady vznikla galerie, svou stálou expozici Musoleum tu má David Černý, stálý spolupracovník Trigemy. Dále je zachována kotelna s polygonálním komínem. Z něj plánuje developer vytvořit vyhlídku – středem povede výtah, nahoře má být skleněná vyhlídková plošina.
Bytové domy první etapy jsou naopak zcela nové a moderní. Architekti ze studia Black n´ Arch se však rozhodli tady minulost areálu připomenout také výtvarně – motivem lahve, který se tu objevuje v různých podobách. Na nároží domu je obrovská plastika od Davida Černého; tahle lahev je obrácená dnem vzhůru a tvoří zároveň zábradlí lodžií. Až na druhý pohled jsou patrné další lahve jako ornament na fasádách. Jsou vytvořené pomocí odlišných barev spárovací hmoty.
Průmyslová výroba lihu a vlastně i všeho ostatního na Smíchově skončila. Pryč jsou už i staré cihlové stavby továren. Cihly na fasádě a motivy lahví však mohou tuhle důležitou dobu připomínat – je to nová podoba staré průmyslové DNA téhle rychle se měnící čtvrti.
Více k tématu
Použité produkty:
Po několika fázích vzorování byly vybrány dva odstíny cihlových obkladů Klinker Centrum. Tím jsou nakonec W.WDFP.Opus a W.WDFP.Pastorale ve formátu 216x65 mm. Jsou použité v kombinaci se spárovací hmotou přírodní bílá a antracitová.
- Autoři: David Černý
- Ateliér: Black n' Arch
- Spolupráce: Radek Podorský, Tomáš Císař, Lucie Kahancová, Anastasiia Nesen, Jan Zajíček, Jakub Boudný, Ondřej Dvořák, Arch.Design
- Země: Česká republika
- Město: Praha
- Zastavěná plocha: 22 000 m²
- Užitná plocha obchodů v parteru: 7 400 m²
- Dispozice bytů: 1kk až 5kk
- Počet bytů: 546
- Počet parkovacích míst: 527
- Investor: Trigema
- Projekt pro stavební povolení a provedení stavby: Arch.Design