Nová chalupa poučená Šumavou. Roubenka to ale není
Majitelé chtěli dům, který bude současný, ale také splní požadavky na výstavbu v národním parku. Architektky proto hledaly poučení ve starých šumavských chalupách.
Adéla Vaculíková , 4. 12. 2024
Architektka Markéta Cajthamlová se svým ateliérem navrhuje „obyčejné“ domy s prvky, které je ozvláštňují. Naposledy takovou charakteristiku splňovala chata, kterou zrealizovali v Jizerských horách. Nyní na ni navazuje tato chalupa na Šumavě – obyčejná je svou siluetou, kterou se podobá řadě dalších staveb v okolí, ozvláštněná pak okny v moderních formátech. Jsou pásová, úzká, velkoformátová, jedno dokonce postavené nakoso.
Vytvořit stavbu vycházející z archetypu šumavské chalupy bylo nutné, jelikož novostavba stojí na území Národního parku Šumava. „Z toho vyplývaly poměrně striktní požadavky na její podobu. Uplatnily se zdejší tradiční znaky jako šířkovitost stavby, usazení rovnoběžně s vrstevnicemi, minimální terénní úpravy, absence oplocení, předsazený rizalit a sedlová střecha s polovalbou,“ přibližují architektky, jak jejich koncept reagoval na situaci.
Tradiční šumavské chalupy mívají právě zvalbení střechy, tedy její zkosení ve štítech - dům tak lépe odolává větru. Architektky to dodržely i v novostavbě. Světnici uvnitř ovšem pojaly současně, je to moderní obývací pokoj spojený s kuchyní, jak jsme na to dneska zvyklí. Místo pece na ležení jsou v něm na míru navržená kamna, na která je výhled z gauče.
Hi okna Hinton
Na chalupě je na první pohled poznat, že je vytvořená současnými konstrukčními principy a s využitím moderních technologií. Jedná se sice o dřevostavbu, avšak ne o pro lokalitu tradiční roubenku. Chata je postavená z dřevěných panelů, zevnitř je vidět pohledovou smrkovou biodesku. Venku jsou opláštěné tmavě namořeným dřevem, což na vzhled starých šumavských chalup už opět navazuje. „V okolí časté zelené okenice byly inspirací pro větrací otvírky doplňující bezrámové zasklení oken,“ dodávají k barevnému řešení ještě architektky.
Tradičním motivem šumavských chalup jsou také tzv. zapuštěné pavlače ve štítové stěně. Chalupa od ateliéru Markéty Cajthamlové sice pavlač nemá, ale odkaz na ni ano – ve formě velkoformátového okna přímo pod zvalbením střechy, kterým je vidět ven z pokoje v podkroví.
Více k tématu
Tmavo jako ve starých roubenkách tady ale není - velká okna přinášejí dostatek světla. Novostavba těží i z dalších moderních možností současného stavebnictví. Má podlahové vytápění poháněné tepelným čerpadlem či saunu, do které se chodí přímo z koupelny. Je to tedy stavba pro luxusní chataření v srdci národního přírodního parku.
- Autoři: Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková
- Země: Česká republika
- Umístění projektu: Šumava
- Projekt: 2019-2020
- Realizace: 2023
- Zastavěná plocha: 118 m²
- Užitná plocha: 128 m²
- Hrubá podlahová plocha: 185 m²
- Plocha pozemku: 1839 m²
- Fotograf: Petr Polák
- Vestavěná sauna, jídelní stůl: Jan Mates
- dřevostavba: POP BUILDING
- Spodní stavba: JIRAM
- Vestavěný nábytek: JRV interier
- Hliníková střešní krytina: PREFALZ
- Dřevěná konstrukce: NOVATOP
- Okna, vstupní dveře: Obsidian
- Posuvná izolovaná vrata, atyp: SK Design
- Svítidla Lámina Pendant: Santa & Cole
- Břidlicová podlaha Black Slate: DEKSTONE přírodní kámen
- Smrková podlaha: FEEL WOOD