
Nenápadný dům s obloukem pod střechou
Rekonstrukce vesnického domu v Křenovicích nenásilně zapadá do malé obce. S použitím tradičních forem a proporcí vytváří klidný prostor pro život a tvorbu.
Adéla Vaculíková , 9. 4. 2025
Rodinný dům v Křenovicích rekonstruovali ika.architekti pro manželský pár lékařů. Muž z dvojice se věnuje malbě – ateliér doma tak byl nutností. Architekti ho proto navrhli pod severně orientované střešní okno, které zajišťuje ideální světlo pro výtvarnou tvorbu.
Malířský ateliér je součástí původního jednopodlažního vesnického domku, který si pár v Křenovicích koupil. Vzhledem ke své drobnosti by jim stavba ale k pohodlnému životu nestačila a tak ji ika.architekti podstatně rozšířili. V zadní části zahrady přistavěli nový objekt s ložnicí a koupelnou, který s původním domkem propojili ještě nízkou hmotou obytné kuchyně.

Výsledkem je dům, který parcelu zastavěl skoro do celé její hloubky. Prostor pro zeleň ovšem zůstal, táhne se podél stavby a nejlépe je do ní vidět z obytné kuchyně, která má celou jednu stěnu z francouzských oken.
ABB s.r.o.
Tvar přístavby v zadní části zahrady si zase hraje se vzhledem i materialitou původního domku obraceného do ulice. Stejně jako on je i nová část vystavěná z cihel a béžově omítnutá. „Tato volba materiálu zajišťuje dobré tepelně-izolační vlastnosti a zároveň respektuje charakter původní stavby,“ dodávají architekti k tomu, proč při rekonstrukci nepřidali polystyren na zateplení.

Přístavbu završuje pultová střecha, je ale tak zešikmená, že působí jako polovina sedlové střechy původního domku. K tomu je zelená, vegetační. Do realizace, která se jinak snaží být co nejméně nápadná, to přináší zábavnou hříčku.
V rámci české současné architektury není podobný přístup výjimkou – kontextualismus se tu vyjadřuje skrze tradiční formy a určitou zdrženlivost. Obyčejnost se tak stává odpovědí na nepatřičné novostavby a přestavby, které u nás v městech i vesnicích stále vznikají.
Více k tématu
To ovšem neznamená, že by právě rodinný dům v Křenovicích byl nějak nudný. Architektům se podařilo najít balanc mezi původními a tradičními proporcemi s materiály a vrstvou současné architektury. Nejvíce se to projevuje právě v nové přístavbě – navenek i uvnitř, kde je silným výrazovým prvkem střešní oblouk. „Konstrukce krovu je dřevěná a v interiéru uzavřená podhledem ze sádrokartonu, který v hřebeni přechází do oblouku. Tento prvek jemně láme světlo, eliminuje ostré hrany a přispívá k měkčímu vnímání prostoru, čímž vytváří útulnější a klidnější atmosféru,“ popisují to Tomáš Dvořák, Karel Bartoš a Vojtěch Kolář.

Křivka se opakuje také v malých kulatých oknech na štítových stěnách původního domku i zahradní přístavby – je to decentní motiv, který provazuje jednotlivé části stavby. Plynulé propojení starého a nového je devizou této realizace – společně s otevřeností a plynulostí mezi jednotlivými částmi domu.
- Autoři: Tomáš Dvořák, Karel Bartoš, Vojtěch Kolář
- Ateliér: ika.architekti
- Země: Česká republika
- Město: Křenovice
- Projekt: 2016–2018
- Realizace: 2023
- Užitná plocha: 255 m²
- Plocha pozemku: 416 m²
- Fotograf: Tomáš Slavík
- Geodetické a kartografické práce: Ing. Michal Kuruc