Nejlepší rodinný dům ze Slovenska má bazén na terase a levituje nad strmým svahem
Dům nabízí život v korunách stromů a výhled na hrad Devín. Architekti využili všechny výhody svažitého pozemku – a porota slovenské soutěže CE ZA AR jejich dílo vyhlásila nejlepším rodinným domem uplynulého roku.
Viktorie Majoberová , 13. 11. 2024
Jen kousek od Bratislavy stojí zřícenina gotického hradu Devín. Na protějším kopci vyrostl nový rodinný dům. Stojí ve svahu a má mnoho teras orientovaných do okolní zeleně i s výhledem na starodávnou ruinu.
Postavit rodinný dům byla veliká výzva. Architekti se totiž museli vypořádat s morfologií terénu na stavební parcele. Což se povedlo - hmota domu chytře pracuje s terénem tak, že je přístupný z různých úrovní. Citlivou práci ocenila letošní porota slovenské soutěže CE ZA AR slovy: „…na komplikovaném pozemku, jak z hlediska terénu, tak regulativ, dokázali autoři realizovat poměrně objemný dům, který však nepůsobí okázalým dojmem a z okolního prostředí čerpá jen výhody.“ Dům proto získal cenu za nejlepší slovenský rodinný dům loňského roku.
To, jak vypadá finální podoba rodinného domu, určily dva faktory. Tím prvním je svah, ve kterém se dům nachází. Je poměrně prudký, podélný sklon pozemku je 8,5 m a příčný 4,2 m. Druhým faktorem, a taky požadavkem majitelů, byl výhled na hrad Devín. Architekti navrhli členitý dům, který reaguje na terén a přirozeně si na něj „sedá“. „Rodinný dům je primárně orientován do zeleně na jižní a západní straně. Uspořádání okenních otvorů na severní fasádě umožňuje výhledy na hrad Devín,“ říkají autoři ze studia plusminusarchitects.
Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR (CEGRA)
Prosklený obývák a bazén na terase
Když vstoupíte do domu v přízemí, interiér plynule pokračuje do prostorného obývacího pokoje. Ten rodina využívá jako hlavní obytný prostor. Nachází se zde kuchyň s jídelnou, klidová zóna obývacího pokoje s krbem. Přízemí má také vlastní hygienické a technické zázemí.
V obývacím pokoji si stísněně rozhodně nepřipadáte, místnost se totiž rozpíná přes dvě patra. Celá stěna je navíc, opět přes obě podlaží, prosklená a interiér je plný světla. Velkoformátové okno navíc propojuje obývák s okolní zelení, a tak si uvnitř připadáte, jako byste se nacházeli v korunách stromů.
Obývací pokoj dále navazuje na dřevěnou terasu, která je vykonzolovaná nad strmý svah. Dům má ale teras hned několik. Třeba na té jihozápadní je umístěn malý bazén a také sauna, kde rodina relaxuje.
Nad obývacím pokojem se nachází prostor, který autoři nazývají „závěsná galerie“. Uvnitř se schovává dětský pokoj. Je ale navržený flexibilně tak, aby se v případě potřeby dal rozdělit na dva oddělené menší pokoje. Také je tu malá koupelna a otevřená pracovna.
Více k tématu
V posledním patře se nachází ložnice rodičů, která má svoji vlastní koupelnu a šatnu. A ani toto patro se neobešlo bez terasy. Ta je tentokrát malá, situovaná nad ulici a s výhledem na hrad Devín.
Rodinný dům byl výzvou i z hlediska konstrukce. Kvůli strmému svahu je dům založen na betonových pilotách a železobetonové desce. Na pevný betonový základ pak plynule navazuje dřevostavba obložená provětrávanou fasádou z cedrových desek.
Stavět v kopci je náročná disciplína. Práce architektů ze studia plusminusarchitects ukazuje, jak se z regulací a náročných podmínek odrazit a vytvořit stavbu, kterou omezení naopak posilují. Kromě chytrého dispozičního řešení, hravé práce s členěním hmoty domu a orientací teras, jsou všude také pečlivé řemeslné detaily. I to je další z důvodů, proč se porota CE ZA AR rozhodla udělit první cenu právě Dřevodomu Devín.
- Autoři: Maroš Fečík, Filip Kandravý
- Ateliér: plusminusarchitects
- Spolupráce: Katarína Rojková
- Země: Slovensko
- Město: Bratislava, Devín
- Spolupráce na stavebním řešení: Createrra
- Realizace: Kontrakting stavebné montáže, Stav-zat
- Realizační managment: TCQ Management
- Projekt: 2017-2019
- Realizace: 2019-2023
- Plocha pozemku: 662 m²
- Zastavěná plocha: 150 m²
- Celková užitná plocha: 240 m²
- Fotograf: Maroš Fečík
- Zahrada: Eugen Guldan/Guldan Architects