Nákladná rekonstrukce proměnila stísněný řadový dům ve velkorysé městské bydlení
Řadový dům v Praze prošel důslednou přestavbou podle návrhu studia SOA architekti. Díky velkým stavebním zásahům se vnitřní dispozice nadechly a umožnily plynulé propojení interiéru s intimní zahradou.
EARCH.CZ , 13. 8. 2022
Jedním ze zásadních nedostatků původního řešení řadového typového domu na Dědině v Praze bylo komplikované provázání se svažitým terénem parcely. „Podlaží v uliční úrovni s malými okny mizelo v terénu výše položené zahrady. Vstupní část domu připomínala spíš hůře osvětlený suterén,“ popisují dřívější podobu domu architekti z pražského studia SOA.
Přízemí zůstala i po přestavbě servisní funkce. Kromě dvou parkovacích stání tu najdeme také šatnu, sklad, spíž, technickou místnost, saunu a dokonce i fitness v nově rozšířené železobetonové části domu, do které proniká denní světlo pomocí pochozího světlíku. Celkově do přízemí proudí mnohem více slunce díky nově prolomenému oknu do zvětšené vstupní haly.
Více k tématu
Velké stavební úpravy potkaly také první patro, které slouží jako propojený obytný prostor s jídelnou, kuchyní a obývákem. Místo v něm ale našel kromě koupelny i pokoj pro hosty. Architekti navrhli také snížení podlahy prvního patra, tak aby mohlo dojít k přímému propojení obytného prostoru se zahradou, které dominuje vzrostlá třešeň. „Především se ale vlivem této složité stavební úpravy zvětšila světlá výška místnosti a celé podlaží se díky tomu výškově rozehrálo,“ upřesňují autoři.
Poslední patro patří ložnicím. „Hlavní rodičovskou ložnici odděluje vlastní předsíň se šatnou a koupelnou. Původně plánovaná samostatná pracovna se během stavby proměnila v další dětský pokoj,“ popisuje ateliér, který v uplynulých letech realizoval například minimalistický nízkoenergetický dům nebo oceňovanou základní školu v malé obci u Prahy.
Kolemjdoucí dům zaujme především díky obkladu z tmavých vláknocementových desek, přičemž jeho členění vychází z jednotného sklonu původních „mansard“. Projekt ukazuje, že i z na první pohled neatraktivních domů lze vytvořit skutečně komfortní a esteticky bohaté bydlení, které svým majitelům nabízí kýžené soukromí v městském prostředí.
- Autoři: Ondřej Píhrt, Pavel Směták
- Ateliér: SOA architekti
- Země: Česká republika
- Město: Praha 6 - Dědina
- Projekt: 2018 - 2019
- Realizace: 2021
- Zastavěná plocha: 177 m²
- Hrubá podlahová plocha: 440 m²
- Užitná plocha: 356 m²
- Plocha pozemku: 590 m²
- Náklady: 25 mil. Kč