Na pomezí malebné vesnice a lesa se potkal moderní život s venkovským stavením
Majitelé se nechali okouzlit starým stavením stojícím v zahradě pod ořešáky. Zbyly z něj však jen vnější zdi a střecha, uvnitř je nový dům se současným komfortem.
Viktorie Majoberová , 12. 4. 2024
Uprostřed lesů stálo staré venkovské stavení. Manželský pár v něm, i přes špatný stav, spatřil potenciál snového bydlení, a tak se rozhodl nemovitost koupit. Díky tomu se dům dočkal kompletní rekonstrukce. Do parády si ho vzaly architektky ze studia Miramari, a společně s odborníky se jim do starého domu podařil dostat současný standard bydlení.
Majitelé měli jedno zásadní přání – vdechnout do stavení vzdušnost, světlost a maximálně interiér otevřít směrem do zahrady. To všechno pod podmínkou, že venkovský charakter domu zůstane zachovaný. Jak se jim toho podařilo docílit?
Tvář stavení směrem do ulice se nezměnila. Veškeré otvory v hlavním štítu, tedy na hlavní fasádě, která kouká směrem do obce, byly zachovány a natřeny důstojným bílým nátěrem. Tím si stavba drží respekt k venkovskému charakteru okolí. Na hlavní štít navazuje ještě vysoká zídka se vstupními vraty. Z celého stavení zbyly jen obvodové zdi a střecha, která jediná byla nová, a tedy v dobrém stavu. To rozvázalo autorům ruce a celá vnitřní dispozice je navržena kompletně nově.
Za „štítovým“ plotem se charakter stavení mění. Do původních zdí vstupují velké okenní otvory. Ty intenzivně propojují interiér s exteriérem a prozrazují současnost návrhu. Velkoformátová posuvná hliníková okna zpřístupňují zahradu z obývacího pokoje a na fasádách tvoří hezkou kombinaci společně s repasovanými dřevěnými špaletovými okny, které byly použity do původních štítových okenních otvorů.
Na zahradě venkovského stavení najdete slunnou terasu s vodním prvkem, ale i posezení ukryté ve stínu pod korunou ořešáku. S citem se o krajinářský návrh postarala inženýrka Jana Pyšková a architekt Jan Záhora.
V interiéru je nejvíc patrné propojení původní vrstvy a moderního života. Dřevěné trámy prochází interiérem a připomínají stáří objektu. Čistě jako uvnitř starého stavení si ale nepřipadáte. Toho autoři docílili především jemnou paletou neutrálních odstínů, zvolením přírodních materiálů, výběrem moderního nábytku a také skleněnými prvky, jako je např. prosklené zábradlí nad obývacím pokojem. Ale také velkou mírou prosklení. Celý interiér zútulňují nízké okenní parapety, které fungují jako pobytová okna a zároveň jako jeden velký schod do zahrady.
Více k tématu
Propojit moderní život s venkovem tak, aby společně vytvářely jeden srozumitelný celek, je velmi těžká úloha. Studio Miramari ve spolupráci s architektem Františkem Brychtou provedli velký zásah do identity domu, čímž docílili spojení současného komfortu s romantikou minulosti. Navrhli dům, kde se, dle majitelů, žije s radostí.
- Ateliér: MIRAMARI DESIGN
- Spolupráce: Jan Záhora, František Brychta, Jana Pyšková
- Země: Česká republika
- Realizace: 2023
- Fotograf: Tomáš Dittrich