Architektura /

Luigi Colani přednáší v Praze !

Legendární otec tzv. biodesignu Luigi Colani bude přednášet v Praze na VŠUP. Přednáška je určena studentům a široké veřejnosti, vstup je volný. Uskuteční se 22. 10. 2009 v 10:30 v posluchárně číslo 115.

Lenka Žižková , 17. 10. 2009

 Název:

 přednáška: Luigi Colani

 Kdy:  22. 10. 2009 v 10:30

 Kde:  posluchárna číslo 115, Vysoká škola uměleckoprůmyslová

 Více informací:  www.designcabinet.cz

Přestože jeho jméno zní italsky, narodil se roku 1928 v Berlíně jako syn polské herečky a švýcarského filmového architekta – uměleckou krev měl tedy po kom zdědit. Proslýchá se, že již jako malý chlapec si vyráběl se svými sourozenci hračky z kartónu, dřívek a barviček, které jim rodiče dávali namísto kupovaných hraček. Možná i tady pramení Colaniho nekonečná fantazie, která dokáže překvapit a udivuje šíří záběru ještě nyní, rok po jeho 80. narozeninách.

Po skončení druhé světové války studoval Colani sochařství na berlínské univerzitě a poté odjel do Paříže, kde se na Sorbonně věnoval studiu aerodynamiky. Velký úspěch slavil již jeho první realizovaný návrh – šlo o automobil na podvozku Alfa Romeo, který jako první překonal desetiminutovou časovou hranici na Severní smyčce v Nürburgringu. Nyní je automobil k vidění v muzeu Martini Rosso.

V roce 1960 spatřil světlo světa dvoumístný kabriolet Colani GT Spider, první, ale zároveň poslední Colaniho vůz, který se dočkal sériové výroby. Ostatní návrhy byly příliš nekonvenční, takže nenašly investora, proto Colani stavbu svých návrhů sponzoroval z honorářů za design spotřebních věcí – nábytku, textilií, elektroniky a mnoha dalších.

Colani spolupracoval také se stájí F1, pro kterou postavil automobil Eiffelland, který absolvoval osm Velkých cen a šokoval zejména absencí postranních zrcátek, které nahradilo jediné zrcátko vepředu uprostřed. V roce 1981 navrhl model Citroen 2CV, který ve své době překonal rekord a stal se nejúspornějším automobilem se spotřebou 1,7 litru na 100 km. Mimo automobily navrhoval také design dalších dopravních prostředků: motocyklů, vlakových souprav i letadel.

Část života strávil v Japonsku, kde přednášel na tokijské univerzitě a pracoval pro společnost Canon, pro kterou navrhl legendární model fotoaparátu T90. Před dvaceti lety založil společnost Colani Trading A.G., která sídlí v Curychu. Colani v současné době žije v německém Karlsruhe a stále navrhuje pro řadu firem, mimo jiné i pro německou společnost Grund.

„Země je kulatá, všechna nebeská tělesa jsou kulatá a pohybují se po kulatých nebo oválných elipsách. Stejný obrázek kulovitých malých světů obíhajících se navzájem se nám naskytne, když se ponoříme do mikrokosmu. Dokonce i při namlouvání živočišných druhů nás eroticky dráždí kulaté a oblé tvary. Proč bych se měl přidat ke zbloudilé mase, která chce všechno dělat hranaté? Budu následovat filosofii, již razil Galileo Galilei: Můj svět je také kulatý,“ říká Luigi Colani (81), neúnavný vizionář a průmyslový designér, který se zabýval snad každou oblastí designu. Automobily, letadla, motocykly, fotoaparáty, klavíry, kuličková pera a dokonce i uniformy švýcarských letušek nesou jeho nezaměnitelný styl. Luigi Colani je rovněž autorem již pěti ročníků exkluzivní kolekce koupelnových předložek Grund, která se velmi úspěšně prodává především v zahraničí.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři