Lodžie do oblouku a společné atrium. Bytový dům Oliva nabízí kvalitní bydlení a funguje jako maják pro okolí
Prostor blízko pražské magistrály prošlo radikální proměnou. Místo autoservisu a parkoviště je tu bytový dům a školka, kolem má vyrůst park.
Karolína Vránková , 6. 12. 2024
Dům Oliva je na první pohled nápadný svým tvarem – je to dům – válec. Na obvodu má lodžie. Oválný tvar i zasklení matným sklem přispívá k většímu soukromí pro každou domácnost. Ačkoliv půdorys je oválný, půdorys bytů je pravoúhlý a zcela racionální. Organizace bytů je praktická: ze vstupní haly se vchází do obývacího pokoje a jinými dveřmi do ložnic, soukromá a společná část bytu jsou odděleny a spáči se nepotkávají s návštěvami.
Bonus pro obyvatele jsou společné prostory domu. Z bytu vycházejí na pavlač kolem velkého vzdušného atria. V něm může vzniknout malá vnitřní zahrada či koutek pro děti, architekti mysleli i na to, že by se prostor dal s přijatelnými náklady temperovat – to však bude záležet přímo na vlastnících jednotek, kteří se tam právě nastěhovali.
Dům Oliva má sedm nadzemních podlaží, v každém je jedenáct bytů. Osmé podlaží je ustoupené, bytů je tu jenom šest. V přízemí jsou obchody a služby.
KOMA MODULAR s. r. o.
Místo jako kolotoč
Architekti neřešili jenom dům, ale i složité a původně dosti nevábné místo kolem. Rezidence stojí na křižovatce ulic Hodonínská a Michelská. Potkává se tu vilová čtvrť, předválečné bloky i socialistické paneláky. Mezi tím byl hluchý zanedbaný pozemek s autoservisem. „Místo mělo být těžištěm lokality, ale stalo se jen dopravním uzlem s charakterem periferie,“ píší architekti v autorské zprávě.
Oliva má ambici to zde celkově trochu vylepšit. V parteru jsou služby a obchody, které by měly místo oživit a sloužit i lidem z okolí. Dále k zlepšení lokality přispěje sousední školka – je rovněž oválná, fasádu má z dřevěných lamel. Kolem ní má do budoucna vyrůst park.
Více k tématu
Samozřejmě se nabízí otázka, proč do už tak pestrého mixu různých typů domů a měřítek vložit ještě navíc oválné stavby. Autoři nabízejí toto vysvětlení: „Linie ulic – Hodonínská, Pod dálnicí, Michelská, Podle Kačerova, Na Úlehli - roztáčejí v místě prostorový kolotoč, který nemá převládající směr a stěží lze vysledovat uliční či stavební čáru.“ Válcová hmota domu se stala těžištěm tohoto kolotoče. Přirovnávají dům k majáku nebo k plynojemu, který byl poznávacím znamením Michle dřív. Architekti domu říkají „michelský gasometr“ s odkazem na slavné plynojemy přestavěné na bydlení ve Vídni. Developer zvolil uhlazenější název rezidence Oliva.
- Autoři: Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
- Ateliér: A69 architekti
- Spolupráce: Lukáš Komín, Miroslav Petrtýl
- Země: Česká republika
- Město: Praha - Brumlovka
- Adresa:: Hodonínská, 141 00 Praha 4
- Realizace: 2023
- Investor: Passerinvest Group
- Fotograf: BoysPlayNice
- Technické řešení, spolupráce: Preininger - doprava, m3m s.r.o. Ing. Martin Kovařík, Ing. Václav Eninger, Dominik Petko a subdodávky