Lenka Míková vs. Dům Polánka: Archetyp k naší zemi patří. Ne každý dům musí být extravagantní
Malou obec ve Středočeském kraji obohatila stavba víkendového rodinného domu od ateliéru Lenka Míková architekti. Co má dům společného s Jaguárem? Není koncept archetypu už trochu přežitý? A jak na tuto hravou stavbu reagují místní?
Adéla Vaculíková , 10. 8. 2022
Když se řekne „Dům s dírou“ – což je oficiální název projektu vašeho ateliéru na víkendový dům ve Středočeském kraji – co se vám vybaví jako první vzpomínka?
Lenka Míková: Pracovně jsme mu říkali Chata Polánka, nicméně pak jsme se s investorem shodli, že chata není úplně odpovídající označení. Nicméně vybaví se mi tohle a kruh.
Víkendový dům jste v ateliéru navrhli pro rodinu. Jak jste se s investory seznámila? Dostali jste od nich nějaké konkrétní nebo specifické zadání?
Klienti na mě dostali doporučení od jiných architektů, kteří na to neměli kapacitu, a to především na rekonstrukci, která byla původně záměrem. Paradoxně se ale záhy rozhodlo, že to pro špatný technický stav bude lepší zbourat a stavět rovnou nové. Zadání bylo celkem jednoduché, víkendový dům pro mladou rodinu, za dobu projektu ji rozšířili dva malí hošíci. Aby mohli trávit čas co nejvíc spolu a blízko přírodě, hlavní společný prostor je velká kuchyně napojená na terasu, vedle pak oddělitelný obývák, který nazýváme spíš klubovna, s krbem.
Důležitou roli hrál rozpočet, sice se oproti zadání posunul, ale brali jsme na něj ohled už při návrhu konceptu. A pak se mi líbila klientova poznámka, že by rád, aby dům něčím inspiroval i nad rámec praktického − a přirovnal to trefně k autu, má oblíbenou značku Jaguar, což rozhodně není nejvíc praktické auto, ale prostě ho těší… A chtěl něco podobného i v architektuře, což byla pro nás hezká nahrávka. Navíc jsem tam shodou okolností na první prohlídku přijela svým starým Jaguarem…
Více k tématu
Můžete blíže přiblížit váš koncept? Hmotou novostavby jste se rozhodli navázat na protažený tvar původního stavení. Proč?
Bylo nám líto té demolice a snažili jsme se aspoň něco udržet, ale ta původní chalupa se stodolou byly prostě už v příliš špatném stavu. Náš záměr bylo navazovat aspoň objemem, ačkoliv se jinak už jedná o novostavbu, aby na to místo co možná přirozeně zapadla. V téhle lokalitě jsou tradiční domy spíš větší, malé chatky působí v rámci vsi nepatřičně. To zadání by sice velikostně vyšlo na menší dům, celkovou plochu jsme se snažili držet do 150 m2, ale právě snaha o větší objem nás navedla k tomu protažení střechy i nad terasu. Tím se taky hezky splnil požadavek na návaznost terasy na interiér bez nějaké pergoly. Štítová stěna u terasy se díky tomu dala řešit o dost svobodněji, než kdyby za ní už začínal interiér. Velmi jednoduše tady vznikl prostor na něco „zbytečného“, co ale dává domu jeho tvář, určitou velkorysost i intimitu…
Nemyslíte si, že podobných archetypálních realizací, které sází na minimalistickou estetiku, je už v Česku hodně? Není to už trošku nuda?
Nemyslím. Jednak archetyp je v principu tak silný a obecný, že se na něj dá variovat klidně opakovaně, jednak tento archetyp k naší zemi patří. Taky si nemyslím, že každý dům má být vrchol extravagance, už jen v zájmu celku. A taky bych neřekla, že by konkrétně tento dům byl nuda.
Je lepší dům s dírou, nebo bez díry? Máte ráda průhledy a propojování?
No to zjevně a nepřekvapivě mám. Nicméně mám ráda i fasády bez oken.
Kdybyste měla navrhnout víkendový dům pro sebe. Měl by v sobě něco z této realizace?
To asi klidně ano. Baví mě tady proměnlivost denního světla umocněná sloupořadím v zápraží, průhledy a hra odlesků ve dvojité chodbě, přechodná zóna mezi uvnitř a vně, převýšení, prostorovost, a přitom kompaktnost a rozhodně dispoziční „obíhačka“.
Máte nějakou oblíbenou stavbu tohoto typu? Byla vám inspirací?
Toho je víc a ani si zrovna nic konkrétního nevybavím. Při vývoji návrhu jsme mluvili o zápraží klasických domů i příjemné zóně v přesahu střechy u japonských dřevěných chrámů, dovnitř domu jsme se snažili vepsat určitou vrstevnatost.
V poslední řadě bych se ráda zeptala, jak na „Dům s dírou“ reagovali místní. V malých obcích takovéto počiny pozornosti jen tak neujdou. Zaznamenala jste nějaké reakce?
Majitelé vyprávěli, že tam v okolí dům opravdu získal pozornost, a dokonce se na něj občas přijede vyloženě někdo podívat, jen zastaví auto, vyfotí a zas jede. Ale mezi místními je to snad většinou v pozitivním duchu, majitelé se angažují i v opravě místní kapličky a kultivaci okolí, v podstatě spoluvytváří komunitu, což je hezké. Těší mě, že se tak stavba stává součástí širšího příběhu.
- Ateliér: Lenka Míková Architekti