Na místě brněnského brownfieldu Vlněna vyrostl kancelářský komplex. Studio acht zde postavilo patnáctipodlažní prosklenou budovu s označením I. Foto: Tomáš Slavík
Architektura / administrativní stavby

Jedna z nejmodernějších kancelářských budov v Evropě stojí v Brně. Poštu a zásilky sem budou doručovat nákladní drony

Z bývalého rušného textilního závodu zbyl jediný objekt, ostatní budovy nahradil moderní kancelářský komplex. Jeden z nejnovějších přírůstků, Vlněna I od Studia acht, kombinuje inovativní technologie s uměleckými detaily. Na střeše má heliport určený pro přistávání nákladních dronů.

EARCH.CZ , 20. 2. 2025 / Advertorial

Areál textilního závodu nedaleko centra Brna dlouho chátral. Objevovaly se snahy o jeho oživení – konaly se zde koncerty, výstavy, bylo zde mnoho ateliérů. Až na jeden objekt byl ale brownfield brněnské Vlněny v roce 2016 srovnán se zemí.

Jediná zachovaná budova, Bochnerův palác, slouží po rekonstrukci jako kanceláře, v přízemí je ve výstavbě nová restaurace. Na zbylých pozemcích postavila developerská společnost CTP moderní kancelářský komplex s vysokopodlažními budovami. Zanedbaná lokalita se tak stala městským areálem s obchody, restauracemi, kavárnami a parkem.

Foto: Budova I propojuje areál Vlněny s ulicí Dornych.

Za návrhem několika budov tohoto komplexu stojí architektonický ateliér Studio acht rozkročený mezi Prahou, Brnem, Olomoucí a Třincem. Jedním z nedávno dokončených je objekt s označením I. „Budova I funguje v koncepčním návrhu Vlněny jako kloub – propojuje Vlněnu s ulicí Dornych,“ říkají její autoři.

Šestnáct pater prosklené fasády přitahuje pohledy nejen kolemjdoucích, ale doplňuje také brněnské panorama. Zajímavým vizuálním prvkem je konzola s podhledem z nerezového plechu, na níž byl aplikován autorský grafický návrh, jenž svým provedením může působit nenápadně, ale nese v sobě silnou výpověď.

Foto: V podhledu vykonzolované části budovy je aplikována grafika tvořící lesklé plochy.

V předsunutém proskleném parteru najdeme obchodní prostory přiléhající k Dornychu. Na úrovni přízemí a prvního patra zpříjemňuje charakter vstupních prostor dřevěná konstrukce. „Vstupní halou nás provázejí také postavy tančících pierotů, symbolizujících křehkou rovnováhu dnešních dní. Motiv pierota je zde vyveden unikátní metodou reliéfních betonových kachlí. Další dominantu tvoří mohutné betonové schodiště, jež nás dovádí do zahrady na úrovni prvního patra budovy,“ vysvětlují architekti ze Studia acht.

Ve zbylých čtrnácti podlažích se nachází kancelářské prostory s několika venkovními terasami. Chytré kanceláře určené k pronájmu nabízejí inteligentní systémy osvětlení, jež se automaticky přizpůsobují přítomnosti osob v místnosti. Tomu se uzpůsobuje také vzduchotechnika, topení, chlazení, rekuperace a vlhkost vzduchu.

Foto: Vstupní hala kombinuje dřevěnou konstrukci s probarveným betonem. Výrazný prvek představuje také reliéf tančících pierotů.

Jedna z nejmodernějších kancelářských budov v Evropě cílí na nejvyšší certifikace BREEAM Outstanding a WELL Platinum. Architektům se ve spolupráci s inženýry podařilo zrealizovat pasivní dům, který má nízkou spotřebu energie, důmyslně hospodaří s vodou, využívá chytré technologie a je připravený i na budoucnost. Vlněna I je totiž první stavbou s přistávací plochou pro drony, které sem v budoucnu budou doručovat poštu a zásilky.

Použité produkty

Vlněna I je nejen výraznou součástí městského panoramatu, ale také technicky náročným projektem. Pro realizaci konstrukce fasády bylo nezbytné využití moderních lešenářských systémů. Společnost PERI proto dodala kombinaci fasádního lešení PERI UP Easy a modulového systému PERI UP Flex, které zajistily flexibilitu a bezpečnost při montáži obvodového pláště. Klíčovým prvkem byl také 3D model lešení, který pomohla eliminovat komplikace v kritických místech založení, zejména v sedmém nadzemním podlaží.

Foto: Fasádní lešení a bezpečnostní prvky dodala společnost PERI.

Důležitým aspektem realizace byla efektivita montáže a splnění bezpečnostních požadavků. Na západní fasádě bylo lešení kotveno na zdvojených ocelových příhradových nosnících kvůli velkému zatížení a nemožnosti založení na stropní konstrukci. Poprvé v České republice byl na tomto projektu použit inovativní modulový systém EVOTOP, který umožňuje vyšší třídy zatížení a variabilní šířky. Díky spolupráci se společností PERI se podařilo nejen zajistit kvalitní a rychlou realizaci, ale také překonat počáteční zpoždění projektu, jak potvrzuje stavbyvedoucí Jiří Urbánek z PS Brno.

  • Ateliér: Studio acht
  • Země: Česká republika
  • Město: Brno
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 20. 2. 2025
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři