Fairmont Golden Prague - dříve InterContinental Foto: Fairmont Golden Prague
Architektura / rekreační objekty

Hotel Intercontinental otevřel po rekonstrukci. Má nový název Fairmont Golden Prague, zůstal tu brutalismus i umění

Na rekonstrukci hotelu Intercontinental visí cenovka čtyři miliardy korun. Za stejnou sumu se v minulém roce dokončila také přestavba obchodního domu Máj ze stejné doby. Je tu ale jeden rozdíl. V hotelu architekti navázali na to kvalitní a dobré z minulosti.

Adéla Vaculíková , 16. 4. 2025

Když se hotel InterContinental v roce 1974 dokončil, jeho nejvýraznějším prvkem byly hrubé obnažené brutalistické betony na fasádě i uvnitř. V kongresovém sále z betonového stropu (navrženého Janem Šrámkem) visela křehká svítidla od výtvarníka Reného Roubíčka. V 90. letech to vše překryl sádrokarton. 

Dnes jsou drsné betony zpět, lustry znovu září. „Povedlo se nám do nich dokonce vložit akustické panely, což je v kongresovém sále dneška nezbytné,“ říká architekt Marek Tichý. Podle návrhu jeho architektonické kancelář TaK Architects se hotel posledních pět let rekonstruoval, práce vyšly na 4 miliardy korun a financovali je majitelé budovy, podnikatelé Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, kteří hotel koupili v roce 2018.

Foto: Svítidla od Reného Roubíčka v konferenčním sále

Unikáty staré i nové

Vedle Šrámkova stropu a Roubíčkových lustrů se zrestaurovala i další díla tehdejších umělců – třeba stropní řezbářské práce Čestmíra Kafky, hned v lobby je k vidění dřevěná stěna od Josefa Klimeše, v zatím nepřístupné části hotelu jsou sochy od Miroslava Hejného a i skleněné plastiky od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Na původní umělecká díla se navazovalo novými – od současných českých umělců a umělkyň, designérů a designérek. Marek Tichý říká, že ve Fairmont Golden Prague je nyní nějaké umění v každém průhledu interiérem. Současných tvůrců se zapojilo mnoho, a tak zde uvádíme alespoň rychlý výčet jmen: Jan Kukla, Martin Janecký, Jan Černohorský, Zdeněk Lhotský, Wanda Valihrachová a značky Bomma, Preciosa, Lasvit. Jak jejich díla vypadají? To můžete zjistit na vlastní oči, řada z nich je ve veřejně přístupných prostorách hotelu.

Foto: Dílo Martina Janeckého v lobby hotelu

Vybavení celkem 320 hotelových pokojů, společných hotelových prostorů, šesti restaurací, spa, konferenčních sálů a všech dalších prostor hotelu vypadá luxusně, působí stylově a lákavě. Používaly se hlavně přírodní materiály – tmavé dřevo, sklo, kůže. Všechno má příjemné hřejivé odstíny hnědé a ladí s vnějším (také hnědým) pláštěm s terakotovým obkladem, který pro hotel v 60. letech navrhl umělec Zbyněk Sekal a nyní se vyrobily jeho repliky.

Architekt Marek Tichý říká, že nemůže vyjmenovat značky vybavení hotelu: "Všechno se tu „kreslilo“ na míru," vysvětluje. Architekti a investoři tím chtěli navázat na historii hotelu, do kterého se v 60. a 70. letech všechno vyrábělo na zakázku. Tenkrát to byla nutnost – československý trh designovými produkty zahlcený nebyl – dnes to spíš ukazuje, že na to zkrátka byl rozpočet.

Stavba nejen pro ubytované

I lidé zde neubytovaní mohou vstoupit do hotelového lobby, kde je příjemný nábytek k posezení a bar. Veřejně přístupných je také všech šest restaurací. Do té s názvem Greenhouse se navíc bude moci vstoupit přímo z Dvořákova nábřeží, kde se právě dokončuje lávka. A pro zajímavost – k jídlu od prémiových kuchařů si zde budete moct vychutnat pivo za vcelku lidovou cenu - půllitr vyjde na 78 korun.

Restaurace Greenhouse v přízemí bude „demokratická“, jak říkali zástupci provozovatele (tím je mezinárodní hotelový řetězec Fairmont Hotels & Resorts). V nejvyšším patře byla obnovena naopak nejluxusnější restaurace Zlatá Praha s výhledem na hlavní město ze všech jejích koutů. Součástí hotelu byla již původně a její interiéry navrhl architekt Jan Šrámek. Dodnes se z nich zachovaly lustry ze zlatých koulí od Huga Demartiniho – visí v novém kontextu navrženém TaK Architects.

Foto: Restaurace Zlatá Praha

Venkovní změny

A do nového (urbanistického) kontextu se dostane celý hotel. Přibyly tu dvě nové skleněné přístavby a také prostranství před hotelem, nově přístupné všem. Zcela nový je také průchod k Vltavě. Naopak za hotelem stále stojí stavební buňky. Sem, na náměstí Miloše Formana, architekt Marek Tichý navrhl novostavbu. Ta však neprošla schválením a o osudu místa rozhodne nová architektonická soutěž.

Hotel Fairmont Golden Prague se po dlouhé rekonstrukci otevírá postupně. Od 15. dubna 2025 se je v něm možné ubytovat, ovšem úplně hotovo ještě není a ve vybraných částech budovy stále probíhají stavební práce. Grandopening je naplánovaný na červen a na celkový výsledek včetně úpravy náměstí při Pařížské ulici si ještě bude třeba počkat. Současný stav ale vypadá sympaticky – snad se tedy nevynoří kostlivci ve formě zašantročených původních uměleckých děl, designových předmětů a tak dále, jak se ostatně už v jiných případech stalo.

Foto: Dřevěná stěna od Josefa Klimeše v lobby hotelu

Zatímco bourání budov ze 60. a 70. let se děje bez výběru a snadno, kvalitních rekonstrukcí těchto staveb je zatím málo. I proto se výsledky rekonstrukce bývalého Intercontinentalu očekávaly s napětím. V Česku jsme si přece jen hodně architektonicky význačných staveb z doby socialismu zničili (třeba Transgas, Hotel Praha, Obchodní dům Ještěd), fatálně poškodili (třeba bývalý Dům Socialistického svazu Mládeže - souseda dnešního Fairmont Golden Prague) a nebo převrstvili kýčem (třeba Obchodní dům Máj). Proměna hotelu Intercontinental na Fairmont nepatří do žádné z těchto kategorií - a to se dá říct už po první prohlídce.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři