Nová brněnská ikona „Mrak“ zazáří nad městem, signalizuje otevření Uměleckoprůmyslového muzea
Moravská galerie otevře po téměř tříleté rekonstrukci brány Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Pro brněnský design se jedná o událost století: expozice o historii designu se zde potká s představením toho nejlepšího z designu současného. Program slavnostního openingu je naplánován na 25.–28. listopadu. Součástí otevření je také spuštění interaktivního objektu s názvem „Mrak“ na terase muzea, který navrhl architekt Marek Štěpán.
, 19. 11. 2021
Budova Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie získala nové přízvisko: ART DESIGN FASHION. Předesílá jím, že muzeum se bude věnovat nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Návštěvníky čeká stálá expozice, výstavy i nové zázemí exkluzivně připravené pro Moravskou galerii předními českými designérkami a designéry. Změněná podoba Uměleckoprůmyslového muzea v Brně se stane pomyslnou výkladní skříní českých designérů a produktů. Tento mnohovrstevnatý koncept nemá co do rozsahu a kvality v České republice obdoby.
Při úpravách interiéru šlo galerii především o zakomponování myšlenky prezentace současných designérů prostřednictvím jejich návrhů interiérových prvků a prostor. Do příprav tak galerie zapojila Maxima Velčovského, Radka Wohlmutha a studio edit!, Evu Eisler, Davida Karáska, studio Olgoj Chorchoj nebo Marka Štěpána. Ten na terase muzea vytvořil konceptuální objekt „Mrak“, který mění barvy a může reagovat na podněty zvenčí.
Více k tématu
Dne 18. listopadu proběhlo zkušební spuštění tohoto exteriérového objektu z dílny Ateliéru Štěpán. Na tradiční místo společenských setkávání na terase muzea jsou vsazeny přístupové schody a rampa, několik zrcadlových funkčních objektů a samotný designový objekt „Mrak”. Vytváří a zdůrazňuje tak vstup do muzea ze strany městského centra. Je navržený jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách. Tyto vrstvy tvoří synklasticky zakřivená prostorová plocha z matné fólie ETFE půdorysného tvaru ledviny. Polštář je zajištěn sítí z nerezových lan nad horní a pod spodní fólií proti nadměrnému průhybu vlivem větru a sněhu. Uvnitř polštáře jsou říditelná RGB světla, která vydávají vnitřní záři, metafyzické světelné atmosféry či obrazy pohyblivých matric. Kromě světla může „Mrak“ vydávat i zvuky, které jsou podobně jako u světla odezvou na podněty z okolí nebo mohou být součástí záměrně komponované audiovizuální show.
„Nikdy jsem si nemyslel, že navrhnu takový objekt, jako je Mrak. Prostředí Uměleckoprůmyslového muzea v Brně, které navštěvuji od mládí, i lidi v něm mě k tomu inspirovali. Mrak je měnícím se exponátem a jakýmsi ztělesněným srdcem galerie. Jeho výtvarné předobrazy jsem hledal v českém výtvarném umění – v mracích Josefa Šímy, v dílech surrealistů i v kráčejícím městě Rona Herrona,“ popisuje architekt Marek Štěpán.
Multimediální činnost „Mraku”, jehož velikost je 300 m2, se bude soustředit hlavně do speciálních příležitostí a akcí Uměleckoprůmyslového muzea. „Mrak se může stát brněnským orákulem, reagujícím na vaše otázky,“ dodává Marek Štěpán.
Kvůli komplikované situaci vyvolané celosvětovou pandemií nejsou všechny práce na novinkách v Uměleckoprůmyslovém muzeu ještě dokončené. Galerie se však rozhodla tuto situaci využít ve svůj prospěch a nabídnout tak návštěvníkům jedinečnou možnost být součástí proměny, na níž bude instituce dále pracovat.
- Autoři: Marek Štěpán
- Ateliér: Ateliér Štěpán
- Spolupráce: Zdeněk Hirnšal, Marin Kopecký, Jan Vodička, Vanda Štěpánová, Paul Elsner, Bader Shams Al-Deen
- Datum projektu: 2015 - 2017
- Realizace: 2022