Dušičky pod Jizerskými horami. Na hřbitově ve Vratislavicích se rozsvítily elektrické louče kolem kusu skály
Vratislavický hřbitov má novou rozptylovou loučku i pietní místo pod letitou břízou, kde se rodiny loučí s miminky.
Viktorie Majoberová , 5. 11. 2024
„Jaká je povaha smutku a truchlení ve společnosti, která již nesdílí náboženský nebo filozofický pohled na smrt a co přichází po ní?“ Tuto otázku si položili architekti z libereckého studia mjölk . Jejich úkolem bylo navrhnout nové rozšíření hřbitova ve Vratislavících, jen několik stanic tramvají od jejich domovského Liberce.
Architekti si pracovně nazvali tento úkol „konejšivá architektura“. Hledali novou formu, která by umožnila truchlit a důstojně vzpomínat, aniž by se odkazovala k náboženským symbolům, jak to dříve bývalo zvykem. Navrhli zázemí pro novodobé truchlení se špetkou naděje, které umožňuje současné běžné způsoby posledního rozloučení, jako je rozptyl nebo vsyp.
Kruhová louka a kameny loučení
Hřbitov ve Vratislavicích nad Nisou byl konkrétně rozšířen hned o tři nová pietní místa- o rozptylovou a vsypovou loučku a také o pietní místo pro nenarozené děti a novorozence. Asi nejvýraznějším prvkem, který vytvořil nové charisma a tvář hřbitova, se stala kruhová rozptylová loučka.
Důvod, proč architekti zvolili tvar kruhu, není nahodilý. Nikde nekončící geometrický útvar prý odkazuje k cyklické povaze života. Loučka je kolem dokola obehnaná pamětními loučemi, kdy každá je opatřena mosaznou cedulkou se jménem zesnulého, který zde byl rozptýlen. „Dotykem v horní části prvku pozůstalý rozsvítí lucernu z broušeného skla, která pak svítí následujících sedmdesát dva hodin. Jde tedy o současnou reinterpretaci rituálu zapálení svíčky na znamení památky zesnulým,“ vysvětlují architekti. Rozptylová loučka je doplněna o obřadní stůl, který byl vylomen z úbočí Jizerských hor. Je to však poetický kus skály - horní plocha zrcadlí oblohu.
V zadní části hřbitova najdeme pietní plochu s udržovaným trávníkem. Ta slouží k ukládání zpopelněných ostatků vsypem. Provádí se tak, že do přesně vytyčené vyhloubené jamky při obřadu vsype popel zesnulého. Drn z vyhloubené jamky se pak vrátí zpět na původní místo. Po tom, co se vsyp zesnulého provede, je daná část trávníku trvale obsazená, čili další vsypy se provádí na vedlejších volných místech.
Halla, a.s.
Bříza, pod kterou se loučí s nemluvňátky
Když projdete kolem louček rozptylu, ocitnete se pod vzrostlou břízou. Tady se rodiny loučí s dětmi, které zemřely během těhotenství nebo krátce po narození. „Sdílení bolesti, duchovní a psychologická pomoc, ale také možnost se s miminkem rozloučit, jsou nezbytné v procesu vyrovnání se s touto událostí,“ říkají autoři návrhu. Právě proto pod korunou stromu vytvořili intimní zákoutí s lavičkou a památníkem z rozpůleného kamene, kam může rodina umístit svou vzpomínku v podobě zapálené svíčky nebo drobného předmětu.
Ve Vratislavicích nad Nisou můžou pozůstalí svobodně rozhodnout, jakou formou se se zesnulým rozloučí. Rozptyl a vsyp se staly oblíbenou formou pohřbívání i proto, že snižuje finanční náklady pro rodiny. Navíc tento způsob nevyžaduje hrobové místo, což je důležité zejména v hustě obydlených oblastech. Je dobře, že díky návrhu od studia mjölk nabízí tamní hřbitov zázemí pro tyto nové způsoby pohřbívání, a také současnou verzi architektury, která konejší.
- Autoři: Tobiáš Hrabec, Jan Mach, Jan Vondrák
- Ateliér: Mjölk architekti
- Spolupráce: Atelier Flera, Archlights, Two Bricks
- Země: Česká republika
- Adresa:: Nad Školou 160, Liberec – Vratislavice nad Nisou
- Fotograf: BoysPlayNice
- Město: Vratislavice nad Nisou
- Realizace: 2024
- Plocha pozemku: 2960 m²
- Rok projektu: 2022
- Náklady: 5 mil. CZK