
Dům v kamenných hradbách. Romantika, už bez vlhkosti
Klenby, malované stropy, kachlová kamna, historie sahající až do středověku. To vše se tu povedlo zachovat a doplnit současným interiérem a pohodlím.
Karolína Vránková , 14. 3. 2025
Rodina získala unikátní dům, který je přímo součástí hradeb (město si majitelé nepřejí zveřejnit.) Jejich záměr byl jednoduchý, ale zároveň složitý: zachovat maximum původních prvků, ale zároveň dovnitř dostat současný komfort. A to se za pomoci architektky Radky Valové a architekta Petra Vlacha ze studia OOOOX povedlo. Teď tady je dostatek místa pro rodinu i její hosty, podlahové vytápění a atmosféru umocňuje současný design a osvětlení. „Je to jedna z našich nejoblíbenějších rekonstrukcí,“ říkají architekti.
„Ve vstupním patře je umístěna společenská část domu – velký obývací pokoj s jídelnou, samostatná kuchyně a v původní nepotřebné garáži pokoj pro hosty," popisují architekti ze studia OOOOX. V patře je pak další, intimnější obývací pokoj a ložnice s koupelnami. Ještě jedna ložnice se nachází v podkroví pod odhaleným krovem.

Uvnitř domu
Spodní patro je nejstarší a je součástí středověkých hradeb - kamenné zdi jsou tu silné skoro metr. Jak to u takových objektů bývá, bylo tu ale velmi vlhko. Proto architekti navrhli zdi osekat, aby mohly konstrukce dýchat. Obnažené zdivo zkombinovali se sanačními omítkami a také s omítkami gletovanými a leštěnými. Průchody mocnými zdmi jsou orámovány voskovanou ocelí. Dohromady to tvoří hru povrchů a struktur.
Wiesner-Hager
Horní patro je zcela jiné. Jsou tady dřevěné konstrukce, na podlaze původní prkna ručně vykartáčovaná a naolejovaná do šedého tónu. V tomto patře jsou také zrestaurovaná kachlová kamna. Podlaha před kamny byla doplněna půdovkami (cihelná dlažba) z bazaru. Na stropě jsou trámové stropy s malbami. „Z nich byl odstraněn bílý nátěr a původní malby byly restaurovány pomocí reaktivních mořidel. Všechny tyto malované stropy jsme nepřímo osvětlili a v ložnicích tak vznikl velmi příjemný světelný efekt,“ vysvětlují architekti.
Interiér je oproti tomu zcela současný. Nátěr odhaleného kamenného zdiva je laděný do šedých tónů. Podlahy v přízemí jsou rovněž šedé, provedené v dlažbě menšího formátu, skládané „na rybinu“. Jídelně dominuje velký kruhový jídelní stůl s vygravírovanými souřadnicemi, které zaznamenávají důležité životní momenty rodiny. Nad jídelním stolem je umístěný víceramenný lustr. Do kuchyně s klenbami umístili architekti atypickou kuchyňskou linku, která ctí oblouky kleneb a zároveň má v sobě vše potřebné. Středový ostrůvek je provedený z masivu s nerezovou pracovní deskou, ostatní části nábytku jsou vybaveny ocelovými dvířky.

Technické řešení
Aby byl pobyt uvnitř komfortní, bylo důležité řešit kromě vzhledu a stylu i řadu technických opatření – zejména si poradit s vlhkostí. Celý interiér je odvětraný rekuperací, vedení je skryté ve zdech a výduchy jsou opatřené dobovými litinovými mřížkami, aby vizuálně nerušily. Podlahy v přízemí jsou odvětrané pomocí takzvaných „iglú“, plastových elementů, které umožní proudění vzduchu pod podlahou. Po obvodu stěn je umístěna drenáž.
Více k tématu
Dům se vytápí tepelným čerpadlem a podlahovým topením. Vytápění navíc doplňuje i krbová vložka v obývacím pokoji. Myslelo se i na detaily, takže i nábytek je odvětrávaný. Výsledkem je dům s atmosférou starých dob a pohodlím současnosti.
- Autoři: Radka Valová, Petr Vlach
- Ateliér: OOOOX
- Projekt: 2021
- Realizace: 2023
- Zastavěná plocha: 120 m²
- Užitná plocha: 300 m²
- Fotograf: Martin Zeman
- Svítidlo Work in Progress: Karman
- Svítidla Ambrosia, The W: Marset
- Svítidlo 215 Lampe Gras: DCW éditions
- Svítidlo XY180: Delta Light
- Svítidlo Musa: Vibia
- Svítidlo Tim: bomma
- Svítidlo Counterbalance: Luceplan
- Sedačka Asolo: Pianca
- Židle Rhomb: Prostoria
- Křeslo Mammoth: Nor11
- Sedačka Fly: &Tradition
- Křeslo Officina: Magis
- Obklady/dlažby Effeto P. di Ostuni: Cerdomus