Tady chci bydlet - investor měl od první vteřiny jasno. Foto: Lukáš Žentel
Architektura / rodinné domy

Dům - hrad. Stojí na skále nad řekou a zdi má masivní

Na terénním zlomu nad obcí Davle vyrostla vila. Je to velké rodinné sídlo – nechce být ale okázalé, spíš normální. Architekti podle toho pracovali s hmotou i materiály. Víc o tomto a dalších domech studia AbtSmolen si poslechněte v podcastu Bourání na Radiu Wave.

Karolína Vránková , 12. 12. 2024

 

|  Bourání

 

Dům stojí na prominentním místě na kopci, nad řekou, u lesa. Jak k němu investor přišel? Prý náhodou: „Pozemek jsem dostal od kamaráda, jako součást finančního vyrovnání. Dlouho jsem nevěděl, že ho mám. Ani jsem nevěděl, jak to tam vypadá. První návštěva místa nás ohromila. Za rezavou brankou, za zarostlou zahradou se pod námi zjevil soutok Vltavy se Sázavou. Za hřebeny Brd na horizontu zapadalo slunce. Tady bych chtěl bydlet.“

Foto:  Stupňovitá hmota domu  - směrem vzhůru ustupuje.

 

Touhle historkou začíná příběh domu v Olešku u Prahy. Majitel si na terénním zlomu nad Vltavou nejprve chtěl postavit menší dům jen pro sebe, pak ale přibyla rodina a v průběhu projektování stavba dostala další patra a místnosti. „Je to velký dům. Nechtěli jsme ale, aby vypadal moc velký, spíš aby vypadal normálně,“ říká architekt Juraj Smoleň. Zároveň je dům ve svahu, a tak se nabízelo část místností zakopat pod zem. V podzemí je tedy technické zázemí a pokoje pro hosty, spojené prosklenou stěnou se spodní částí zahrady.

Dům také není složený z jedné kompaktní hmoty, ale postupně se směrem vzhůru zmenšuje. Ne náhodně, je v tom přesnost a logika: „Dům je složený z čtverců o hraně 4,5 metrů,“ vysvětlují architekti. Dole je čtverců 9, ve vyšším podlaží 7, v nejvyšším už jen 4.

Vstupuje se tedy do nejrozlehlejšího přízemí, kde je kuchyň s jídelnou a o několik schodů níže obývací pokoj. Odtud se jde do patra, kde jsou ložnice rodičů a dětí. Nejmenší patro má v sobě další místnost. Je ze dřeva, právě aby působilo lehce.

Foto:  Hlavní obytná místnost má dvě úrovně. Dole je obývací pokoj s krbem, nahoře kuchyně.

Na sílu a přírodní krásu pozemku reagují také použité materiály. Celý dům má fasádní plášť z režných cihel. Nejedná se o cihelný pásek, ale o masivní zdivo. Každá cihla na sobě nese stopy malty: „Ložná spára je větší a malta je částečně přetažena přes pohledovou část cihel. Dům je tak surovější a zapadá i víc do prostředí u lesa,“ vysvětlují architekti.

Uvnitř domu najdeme obklady a podlahy ze sopečného kamene ze Sicílie, někde je kámen potištěný modrým vzorem, který prostupuje celým domem. Dalšími materiály je dřevo a tmavý kov. „Nad soutěskou Vltavy, založen na skále. Stabilní a prostý ve výrazu. Fantastické výhledy. Můj dům, můj hrad,“ tak to shrnují architekti.

  • Autoři: Ďuro Smoleň, Tonda Stárka, Štěpán Abt, Zdeněk Václavík, Michal Kopecký
  • Ateliér: AbtSmolen
  • Země: Česká republika
  • Umístění projektu: Březová-Oleško
  • Realizace: 2023-2024
  • Zastavěná plocha: 140 m²
  • Generální dodavatel: CBT04
  • Fotograf: Lukáš Žentel

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři