Dřevěný mrakodrap – tentokrát z Amsterdamu. Jeho architekti přijíždějí do Prahy
Bytový dům Haut v Amsterdamu s jednadvaceti podlažími patří k nejvyšším dřevostavbám na světě. Jeho autoři, nizozemské studio Team V, ale nevyznávají "dřevěné dogma" – kromě dřeva využili také sklo a beton. Ve středu vystoupí v Praze v rámci Salonu dřevostaveb, festivalu a přehlídky současné dřevěné architektury.
Karolína Vránková , 16. 4. 2024
„Od začátku jsme chtěli udělat především skvělou obytnou budovu s parádním výhledem a dobrými balkony,“ vysvětlila architektka Do Janne Vermeulen redaktorům z nizozemského magazínu architectenweb.nl, když je prováděla po budově. „Naše přání použít dřevo nesmělo být na úkor kvality bydlení.“
Proto experimentovali s různými typy konstrukce – testovali kombinaci dřeva s betonem, ocelí a sklem. Zvítězila varianta s betonovým jádrem, kudy vedou schodiště a výtahy. Některé nosné prvky, stěny, podlahy jsou ze dřeva. Dřevěný interiér působí teple a příjemně. „To je velká kvalita dřeva,“ říká architektka. Nabízí taky spoustu možností, co se týče přizpůsobení příček či instalací.
Nechtěli ale být „dřevěnými dogmatiky“. Pro zlepšení akustiky přidali betonovou vrstvu také do podlah. Fasádu udělali ze skla - v nizozemském vlhkém klimatu dřevo rychle šedne a špatně stárne. „Jen spodní strany balkonů jsou dřevěné, ty jsou nejvíce exponované při pohledu zezdola,“ vysvětluje architektka.
Město vybralo
Se stavbou se začalo v roce 2016. Město Amsterdam poskytlo pozemek ve čtvrti Amstelkwartier u řeky Amstelu, který měl dostat developer s nejlepším projektem. Mezi kritérii byla také udržitelnost a architektonická kvalita.
Zvítězil dveloper Lingotto spolu s V Teamem a projekční kanceláří Arup. Vznikla věž vysoká 73 metrů. V jednadvaceti patrech se nachází 52 nadstandardních bytů s velkými balkony, žádný půdorys není stejný.
Haut není jen obří dřevěná stavba, je tu řada dalších elementů, které snižují spotřebu energie, surovin a celkovou uhlíkovou stopu. Budova je vybavena solárními panely o rozloze 1500 m2 na střeše i fasádě. Na střeše jsou klasické panely, které dodávají energii pro provoz domu, na fasádě speciální citlivější panely, které zásobují jednotlivé byty.
Senzory řízené termostaty upravují nízkoteplotní podlahové vytápění a chlazení, které vychází ze země. Střecha je vegetační, součástí budovy jsou dokonce i budky pro ptáky a netopýry, zásobník dešťové vody nebo nabíjecí stanice pro elektrická auta už jsou samozřejmostí.
Více k tématu
Dřevo zajímá
Dům Haut je další z dřevěných výškových budov, které zvedly vlnu zájmu o udržitelnou dřevěnou architekturu. Studio Team V je od té doby zvané na řadu mezinárodních konferencí, workshopů a přednášek po celém světě od Nového Zélandu po Kanadu. Letos proto jeho zástupci budou také hlavními hvězdami festivalu dřevěné architektury Salon dřevostaveb, který v Praze začíná už 17. dubna a letos proběhne dokonce už po devatenácté. Prezentace Teamu V zaměřená na téma hybridních výškových staveb zazní v rámci přednáškového večera v pražském centru CAMP 17. dubna večer.
Vstupné na zahajovací večer Salonu dřevostaveb je zdarma, ale místo je třeba si rezervovat pomocí volné vstupenky.
- Ateliér: Team V
- Spolupráce: ARUP
- Země: Nizozemsko
- Investor: Lingotto
- Realizace: 2022
- Fotograf: Jannes Linders
- Užitná plocha: 14 500 m2