Do Kolína za vánočním koncertem a opravenými památkami kolem kostela sv. Bartoloměje
Město Kolín a tamní farnost za sebou mají velký počin. Podařilo se jim zrevitalizovat areál okolo výstavního gotického chrámu sv. Bartoloměje. Od 70. let na Bartolomějské návrší nikdo moc nechodil, nebyl totiž moc důvod. Teď je zde park, muzeum a výhled na město.
Adéla Vaculíková , 20. 12. 2024
Z Bartolomějského návrší se otevírá výhled na celý Kolín, je to totiž nejvyšší bod města. A oplývá to tady taky historickými památkami. Kromě nejvýraznějšího kostela sv. Bartoloměje zde stojí také zvonice, kostnice, stará farní škola a mezi středověkými hradbami se rozprostírá zahrada. Nyní tohle vše prošlo rekonstrukcí a lze to navštívit – i o vánočních svátcích. Úpravy návrší byly nominovány i na „památkářského Oscara“, cenu Patrimonium pro futuro od Národního památkového ústavu.
Pro obyvatele Kolína a návštěvníky města – které je současně městskou památkovou rezervací – je to pozitivní změna. Pamětihodnotnosti v areálu totiž byly od 70. let uzavřené, tedy kromě kostela. Zvonice, kostnice, škola ani zahrady mezi hradbami přístupné nebyly. Před deseti lety se to město ve spolupráci s kolínskou farností rozhodlo změnit. V roce 2015 začaly plánovat úpravy návrší a staveb na něm. Symbolicky byly dokončeny letos na jaře, kdy se v kostele sv. Bartoloměje zprovoznily varhany. Na Vánočním koncertě města Kolína, který proběhne 26. prosince, tedy už mohou zaznít.
Nové expozice a výhledy na město
„Revitalizace tohoto prostoru měla několik důležitých cílů. Tím prvním bylo vrátit do tohoto léta uzavřeného a neudržovaného prostoru život a zpřístupnit ho lidem. Dalším cílem bylo obnovit zchátralé objekty a dát jim smysluplnou náplň,“ říkají architekti z ateliéru Masák & Partner, podle jejichž projektu se celý areál revitalizoval. Většina rekonstruovaných objektů dnes slouží kultuře a vzdělávání. Například ve staré farní škole funguje expozice zaměřená na historii města a jeho významné osobnosti. Ve zvonici je zase lapidárium prvků z kostela, vystavený církevní poklad s kalichy a ornáty a nachází se v ní místnost, původně byt hlásného, pro krátkodobé drobné výstavy.
Stará farní škola a zvonice jsou památkami, s přihlédnutím k tomu se taky rekonstruovaly. Starosta Kolína Michael Kašpar k tomu říká, že právě zkušenost s obnovami památek byl jeden z hlavních požadavků soutěže na projektanty, ateliér Masák & Partner se na ně specializuje.
Ve zvonici z počátku 16. století se konkrétně restaurovalo zdivo a repasovaly historické prvky. Stará škola se proměnila výrazněji – její kamenné zdivo zakryly nové vnější omítky, které objekt přiblížily vzhledu, jaký měl v 16. století. „Původní omítky byly nevhodně odstraněny počátkem 20. století,“ říkají k tomu architekti. Ze stavby je tehdy nechal sundat slavný architekt a restaurátor Josef Mocker, který tehdy zasahoval i do středověkého kostela sv. Bartoloměje.
Kostnice
Kostnice se po rekonstrukci veřejnosti otevřela vůbec poprvé – nikdy předtím přístupná nebyla. V blízkosti kostela sv. Bartoloměje ji vybudovali v roce 1733 pro uložení ostatků ze zrušených hrobů na zdejším hlavním kolínském hřbitově. Jak je to pro barokní kostnice typické, byla z nich provedena kosterní výzdoba. Ta se však před zahájením rekonstrukce sesouvala a celá stavba měla statické problémy. Dnes je už všechno jako v baroku, budova zrekonstruovaná, kosterní výzdoba obnovená a nástropní obraz s archandělem Michaelem zrestaurovaný. Veřejnosti je přístupná, ale jenom s průvodcem, jako součást prohlídkové trasy s kostelem sv. Bartoloměje.
Zahrada mezi hradbami
Na Bartolomějském návrší je dodnes k vidění řada středověkých památek. Vedle kostela, na jehož chóru pracoval dokonce architekt katedrály sv. Víta Petr Parléř, je to taky pás středověkého opevnění. Skládá se z vnějších a vnitřních hradeb, mezi nimiž je volná plocha – tzv. parkán. Farnost místo využívala jako zahradu, ucelenou koncepci ovšem dostala až v 19. století. Rostly tady byliny, víno, sad, vznikl altán a skleník. Do dneška se z toho nic nezachovalo, revitalizace se však k takovému obrazu chtěla přiblížit. V zahradě na parkánu tak opět vznikly záhony a přibyly stromy. Dá se okolo nich procházet po cestičkách a posadit se na lavičky, stal se tady z toho městský park.
REHAU Česká republika
Právě na rozvoji parků chce podle městského architekta Davida Mateáska Kolín pracovat. Nyní je park na parkánu uzavřený mezi hradbami, v budoucnu by se ale mohl propojit se sousedním parkem Komenského, jehož revitalizace se nyní připravuje. Architektonicko-krajinářskou soutěž na něj vyhrál ateliér Monom.
Kostel sv. Bartoloměje a pokračování
Ačkoliv revitalizaci Bartolomějského návrší symbolicky završilo zprovoznění varhan v kostele sv. Bartoloměje, i tady je stále prostor pro změny. Hlavní stavební úpravy kostela už proběhly, současně byly zrestaurovány jeho interiéry včetně výzdoby a mobiliáře. A dostalo se také na nové prvky – architekti Tomáš Hladík, Antonín Hůla a Vojtěch Ertl navrhli novou svatováclavskou mříž do předsíně kostela a jejích dvou kaplí. Je z tmavých kovových prutů, které zdobí zlaté pásky. Podobu jí dal počítač, respektive parametrický přepis svatováclavského chorálu – jeho textu i hudby. „Textace chorálu je přenesena do zlatavých pásků umístěných na vertikálních prutech mříže. A to tím způsobem, že samotný prut, respektive jeho výška, je v poměru rozdělena podle počtu písmen v abecedě, a tudíž výškově umístěné pásky přesně značí dané písmeno. Zlatavé pásky symbolizující jednotlivá slova chorálu,“ říkají k tomu architekti. A jak jsou do mříže převedeny noty se dočtete na stránkách Tomáše Hladíka.
Více k tématu
Rekonstrukce středověkého kostela bude v následujících letech ještě pokračovat. Kolínská farnost chce příští rok začít s opravou vnější části jeho zvonice a potom ještě pokračovat v opravách ochozu. Už teď ale Bartolomějské návrší stojí za návštěvu.
- Web: https://www.bartolomejskenavrsi.cz/