Co říkají turisté na dostavbu Staroměstské radnice?
V rámci tématu druhého bloku konference Křižovatek architektury jsme pro Vás připravili krátkou anketu s několika náhodnými turisty, které jsme odchytli přímo na Staroměstském náměstí. Snažili jsme se získat názory od co nejširšího spektra lidí, kteří do Prahy přijedou jen na pár dní. V následujících dnech si je budete moct přečíst ve třech článcích. Co myslíte, zakonzervovali by turisté centrum Prahy nebo do něj vsadili současnou architekturu?
Magdalena Deverová , 13. 9. 2010
První naší obětí byla mladá belgická rodinka. Odpovídala nám maminka (36 let), která vystudovala románské jazyky, vyučovala francouzský jazyk a nyní pracuje jako překladatelka.
Michal Čermák (dále M.Č.): Pokud se podíváte do proluky vedle Staroměstské radnice, připadne Vám, že zde něco chybí? Ano, jedna část očividně chybí. Vypadá to, že je budova rozbitá.
M.Č.: A všimli jste si toho sami nebo až po našem upozornění? Pokud se podívate na kostel Svatého Mikuláše, vidíte, že jeho čelní fasáda nesměřuje do náměstí, jak je zvykem... Ještě jsme si toho nevšimli, protože jsme právě přijeli. Nedívali jsme se na zdejší prostředí tak podrobně. Ale ano, chybí zde něco. Stará radnice z ničeho nic končí rozbitou zdí. Musela zde stát obrovská budova.
Magda Deverová (dále M.D.): Dříve zde stálo křídlo radnice, která byla postavená v 19. století v neogotickém stylu, jak můžete vidět na oknech, které se dochovaly. Ke konci druhé světové války byla tato část kompletně zničena a nyní si vedení radnice myslí, že by se zde měla postavit nová budova. Otázka zní, co si o tom myslíte vy, jako návštěvníci? Dokážete si zde představit nějakou moderní budovu? To záleží na symbióze mezi tím starým a novým. Může to být stejně tak ošklivé, jako pěkné. V ostatních městech jsou dva styly vedle sebe a ničemu to neškodí.
M.Č.: A myslíte si tedy, že by bylo lepší zde něco přece jenom vybudovat nebo to místo nechat prázdné? Pro turisty je asi lepší zanechat parčík s lavičkami, kde si mohou sednout, a kochat se starými budovami. Ano, myslím si, že toto dočasné řešení není pěkné a že by to mohli udělat lépe. Nejlepší by bylo funkce zkombinovat - posezení s něčím novým, co by zdejší prostor doplnilo.
M.Č.: Cokoliv by mohlo vypadat lépe... Haha, ano, všechno by mohlo být lepší. Toto opravdu není moc pěkné.
M.Č.: Slyšela jste o kontejnerové architektuře? Jedná se o dočasné stavby z přepravních kontejnerů, z kterých se staví restaurace, školky, kanceláře. Dokázala byste si zde v historickém prostředí města představit stavbu z kontejnerů? Ano. V belgickém městě Lutych stál také velký a velmi ošklivý prostor, kde dříve stála obrovská katedrála, která ale zhořela. Postavili tam dočasný objekt, jenž sestával ze dvou věží. Obyvatelé i turisté tak mohli vylézt do výšky původní věže katedrály a tím pádem mohli spatřit ten samý pohled, který byl viditelný v minulosti z katedrály. Konstrukce této stavby byla z oceli a fasáda z bílého materiálu a popravdě to bylo velmi pěkné, ale pouze dočasné. Takže si myslím, že by zde v Praze mohli také postavit něco dočasného, a třeba by to nakonec nechali na trvalo, pokud by to mělo úspěch.
M.Č.: Mimochodem kolik dní jste už v Praze? Dnes je to druhý den.
M.Č.: Takže poslední otázka zní: působí na Vás Praha jako moderní město nebo pouze shluk starých budov pro turisty? Je to moderní město se spoustou starých a cenných budov..
M.Č.: Ano, to určitě...:) Ale připadáte si tu jako v muzeu? Jsme tu s dětmi, takže nemáme možnost vidět Prahu z jiného úhlu pohledu, jako například noční život a širší okolí.
M.D.: Máte pocit, že Praha je otevřená novému developmentu, nebo že je to zakonzervované město? Ne, to ne.. Neviděla jsem to naživo, ale viděli jsme fotky v průvodci, na kterých byly staré i nové moderní budovy pohromadě, takže si myslím, že je to otevřené město novým projektům.
Na přednášku Michela Rojkinda, případně na konferenci Křižovatky architektury se můžete přihlásit ZDE
Skupinka Španělů... původně jsme si vyhlídli dva z nich - starší pár, ale když ostatní vycítili šanci přidat se do nějaké diskuze, okamžitě a bez váhání se zapojili. Bylo to trošku nepřehledné, ale hlavní postoje z textu určitě poznáte. Nakonec se s námi chtěli i fotit a filmovat, takže jsme pravděpodobně skončili také někde na výstavce, stejně jako oni na EARCHu...
Zleva doprava: paní 63 let (H5), pán profesí stavař 65 let (H4), mladá psycholožka 34 let (H2), středoškolský učitel 70 roků a něco k tomu (H1), grafička a tiskařka 60 let, paní v domácnosti 63 roků.
M.D.: ...my jsme z Prahy, z České republiky. A co vy? Hlas 1: My jsme Španělé.
M.D.: A z jaké části Španělska? Hlas 1: Z Barcelony.
M.D.: Skvěle, naše otázka na Vás zní: Co si myslíte o tomto místě, kde se právě nacházíme (rozhovor se odehrál pod stromy malého parku Staroměstského náměstí)? Jak na Vás toto místo působí? Nepřipadá Vám poněkud prázdné? Nezdá se Vám, že zde něco schází? Hlas 2 slečna: Myslíš speciálně na tomto místě, v parku?
M.D.: Ano, přesně zde. Hlas 2: To se určitě jedná o anketu ohledně možné výstavby nové budovy na tomto místě. Už nám o tom říkala naše průvodkyně, že se zde zamýšlí něco nového postavit.
M.D.: Ano, tak tomu je. Na tomto místě dřív stávalo novogotické křídlo Staroměstské radnice, během pražského povstání bylo poničeno a nakonec strženo... Hlas 2: ...a vytvořili zde tento park.
M.D.: Ano, byl zde posléze vytvořen park. Je tomu nedávno, co se znovu rozpoutala diskuze o možné výstavbě nové budovy Staroměstké radnice. Hlas 1 (Stařec): My víme, už nám to všechno vysvětlila naše průvodkyně... Hlas 3 (Pani vedle starce): Co se týče mě, nejlepší je to nechat tak, jak je to teď! Hlas 1: Ano! Hlas 3: Je třeba mít nějaké místo pro odpočinek!
M.D.: Takže vy říkáte, že je lepší ponechat to místo tak, jak je, jako park pro odpočinek? Hlas 3: Určitě, protože to náměstí je příliš vystavené slunci. Proto shledávám, že je zde příjemné místo na odpočinek pod stromy. A my jako osoby /staršího věku/ (dublováno s hlasem pána) chceme vidět spoustu věcí, ale ohromně nás to unavuje. Díky této možností je to výborné! Hlas 1: A to není jenom tohle. Tady máme dvě atraktivní lokality pro lidi a k nim je potřebné mít určité místo k posezení (dvěma lokalitami bylo nejspíš myšleno Václavské a Staroměstské náměstí). Kdyby tady nebylo žádné místo s lavičkami, byl by to doslova horor. Hlas 2: ...a kdyby tady postavili něco vysokého, určitě by to vrhlo stín na hodnotné stávající stavby. Hlas 2: Ano. Další: Jo! Hlas 4 (pán na kraji): Ano, já taky preferuji prostor více otevřený a podle mě je rozhodně nejlepší tak, jak je to nyní.
M.D.: Dobrá, na to ostatně navazuje naše druhá otázka. Dokážete si zde představit nějakou moderní budovu? Všichni: Ne. Asi ne. Hlas 2: Já bych to neviděla... Další: Určitě ne...Podle mě ne. Rozbilo by to estetickou hodnotu!
M.D.: Nebylo by to tedy dobré? Hlas 2: Narušilo by to totálně krásnou harmonii s barokem, co tu máte. Nehodilo by se to sem. Ostatní přitakávají. Hlas 2: Nyní je tady krásné harmonické prostředí nastolené mezi barokní zástavbou a krásnými gotickými věžemi. Myslím, že by to byla pěst na oko. Zachovala bych zde ty stromy. Ačkoli možná bych tu zeleň trochu víc zvedla, aby zde bylo víc prostoru. Jinak, co se týče prostorové dispozice, takto je to v pořádku. Protože, kdyby tomu tak nebylo, nemáš si kam sednout. Proto si novou budovu nedokážu ani představit. Hlas 4: Já toto náměstí (park) považuji za skvělé. Hlas 1: No jistě a zvláště proto, že je kryto těmi stromy. Tato zóna se přesně k tomu hodí. Hlas 5 a další žena: Kdyby tento park tady nebyl, tak bychom sem těžko došli. Ale protože jsme si toto místo zapamatovali už včera večer, došli jsme až sem, abychom si zde sedli a odpočinuli.
M.D.: Aha, dobře. Hlas 5: Líbí se nám tyhle lavičky! Další: Jo, jo.
M.D.: Skvěle, přesuňme se k další otázce. Dokážete si představit, že by zde stála přinejmenším nějaká dočasná stavba? Co by se dala případně odstranit? Hlas 1: Podle mě by se tímto narušila tato zóna.
M.D.: Tímto tedy taky? Aha, takže se na to koukáte stejně jako na budovu fixní? Hlas 1: Tím, že je to příjemně prostorné místo, skvělé k relaxaci, vsazené mezi tyto budovy, jsem proti. Tak, tak! A naše průvodkyně, už nás o tom informovala: “Tady zamýšlejí postavit novou budovu.“ Řekla nám to! Hlas 5: Není tu moc parků, že?
M.D.: Ale jo, máme hodně parků, ale ne přímo v centru. Jsou víc bokem. Hlas 1: Jestli tedy plánují to dotáhnout dokonce, tak to nebude moudré! Hlas 2 mladá: No, jestli tady zamýšlejí udělat jenom něco dočasného, tak proč ne. Ale stejně si myslím, že je to pěkné tak, jak to je. Nebo ne? Další. Jo, jo.
M.D.: Takže zkrátka radši park vhodný k odpočinku. Hlas 1: A na co je takovýhle rozhovor, když si tu vláda stejně postaví, co chce?!
M.D.: Náš rozhovor opravdu ničemu nepomůže. Zjišťujeme názory zahraničních hostů pro náš internetový magazín. Můžeme přejít k poslední otázce. Co si myslíte o centru Prahy? Jeví se Vám jako přehnaně zakonzervované, nebo jako otevřené modernímu životu? Hlas 1: No jo, ale vždyť my jsme viděli pouze turistickou zónu.
M.D.: V pořádku, bavme se pouze o historickém centru. Jeví se Vám jako otevřené modernímu životu, nebo jako historické jeviště, muzeum architektury? Hlas 2: Ne to ne, myslím, že tu je život! To, jak jsme viděli například včera v noci, je tu rušno. Myslím, že je plné života. Hlas 3: Je pěkné a dobře udržované! Hlas 1: Jediné, co schází Československu je euro, ale to je jiné téma. Ostatní: To sem nepleť!
Zajímá-li Vás téma dostavby Staroměstské radnice, přijďte si poslechnout názory odborníků na konferenci Křižovatky architektury a zapojte se do následné diskuze.
Název:
Křižovatky architektury
Kdy: 16.9. 2010, 11:00 - 17:15
Kde: Atrium FA a FSv ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 - Dejvice
Pořádá: ABF a.s., EARCH, Katedra architektury FSv ČVUT
Přihlášky: http://krizovatkyarchitektury.cz/2010/cz/prihlaska.asp
Na přednášku Michela Rojkinda, případně na konferenci Křižovatky architektury se můžete přihlásit ZDE