Co bude stát na Florenci. Odpověď mohou najít architekti z celého světa
Proměna pražské Florence postupuje do další fáze. Penta Real Estate ve spolupráci s hlavním městem Praha a městskými částmi Praha 1 a Praha 8 vyhlásila čtyři mezinárodní architektonické soutěže. V každé z nich se bude hledat nejlepší řešení pro bloky domů mezi magistrálou a autobusovým nádražím Praha Florenc.
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 25. 11. 2024
V roce 2021 proběhla pro toto území mezinárodní urbanistická soutěž, jejímž vítězem se stal tým UNIT architekti, A69 – architekti a Marko&Placemakers. Regulační výkres pro toto území počítá se vznikem dvou hlavních pěších ulic propojujících Nové Město, Karlín a Žižkov v místech, kudy prochází magistrála a Negrelliho viadukt.
V první etapě dojde k zástavbě západní části při magistrále. Zamýšlené budovy zde jsou rozděleny do čtyř bloků. Pro každý blok bude probíhat samostatná soutěž. Porota navíc bude moci v rámci jednoho bloku kombinovat návrhy různých týmů, aby se podpořila pro Prahu typická různorodost.
Architektonické týmy z celého světa se mohou do soutěží přihlásit do 13. prosince 2024. Porota pak na základě ideového konceptu, referenčních projektů a zkušenosti týmu uchazečů vybere šest až osm účastníků pro každou soutěž. Vítězné návrhy budou známy na podzim roku 2025.
„Máme před sebou náročný a odpovědný úkol – vybrat ty nejlepší architektonické týmy, které z Florence udělají skvělé místo pro život. Chceme, aby tu vyrostla architektonicky i funkčně pestrá živoucí čtvrť. Proto jsme území rozdělili do čtyř soutěží, aby se na jejich podobě podílelo více architektonických týmů. Z pohledu tvůrců je to velká příležitost – takto rozsáhlé brownfieldy se v centrech metropolí západní Evropy vyskytují jen ojediněle,“ říká David Musil, Managing Director Penta Real Estate pro Českou republiku.
Jednotlivé bloky mají různou velikost i různé funkční využití, celkově však v území nově vznikne až 85 000 m² HPP, z čehož více než polovina bude využita pro bydlení, dalších přibližně 20 % bude administrativa, obdobný podíl prostorů připadá také na maloobchod a služby, zbylé přibližně 4 % zabere hotel, který bude umístěn v bloku při železnici.
ASKO
Soutěže poběží souběžně a budou mít jednu společnou porotu. „Mám tu čest vést porotu složenou z významných kolegů z různých koutů Evropy. Zadání soutěže formuluje očekávání vysoké architektonické kvality od investora i od města Prahy. Z architektonického hlediska i z hlediska udržitelných přístupů se všichni těšíme, že budeme moci hodnotit a najít nejlepší řešení pro každý z nových domů,“ uvedl světoznámý architekt Stefan Behnisch, který byl zvolen předsedou poroty.
V nezávislé části poroty dále zasedne Italka Maria Alessandra Segantini, Holanďan Kees Christiaanse, Litevka Gilma Teodora Gylyte, nebo laureát České ceny za architekturu Štepán Valouch.
„Naším cílem bylo sestavit porotu z uznávaných architektek a architektů z různých částí Evropy tak, aby nám do soutěže přilákali své kolegy. Ambicí je, aby se v nové čtvrti navázalo na jedinečnou pražskou kvalitu, tedy harmonickou kompozici architektonických slohů z různých koutů Evropy, které po staletí naše město obohacovaly,“ vysvětlil složení poroty Petr Návrat z plánovací kancelář ONplan, která je organizátorem soutěže.
Součástí závislé části poroty jsou, kromě zadavatele, společnosti Penta Real Estate, i zástupci hlavního města Praha, IPR Praha a městských částí Praha 1 a Praha 8. V pracovní skupině, která se podílí na přípravě zadání a bude se účastnit i všech soutěžních workshopů, jsou pak zástupci Národního památkového ústavu, Dopravního podniku Praha, Správy železnic, Národního technického muzea, nebo Muzea hl. m. Prahy, s jehož budovou bude nová čtvrť sousedit.
Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha, k soutěžím říká: „Často mluvíme o tom, jak důležité je propojovat jednotlivé části města, které jsou sice geograficky blízko sebe, ale vlivem různých bariér naopak daleko. Florenc21 je jedním z takových území, kde díky spolupráci mnoha subjektů konečně vznikne příjemnější a prostupný kus města. Velmi oceňuji, že architektonická podoba jednotlivých staveb v tomto území vzniká formou soutěže.“
Více k tématu
Florenc je území, které získalo svůj název po založení Nového Města pražského, kdy císař Karel IV. umožnil kupcům a řemeslníkům z oblasti italské Florencie, aby se v těchto místech usídlili. Leží dnes na pomezí několika městských částí a řadu let tvoří vnitřní periferii města. Zároveň je ale jednou z klíčových rozvojových oblastí města a klíčovým uzlem městské, železniční i silniční dopravy, který může zásadně ovlivnit budoucí podobu a vnímání celého města.