Chatu ze dřeva a kamene v Jizerských horách opláštily architektky tmavě modrými prkny
Chata od architektonického studia Markéty Cajthamlové dostala tradiční formu odrážející zástavbu malé obce v Jizerských horách. Architektky ji navrhly z přírodních materiálů – různých druhů dřeva i kamene, které jsou pro lokalitu typické.
Adéla Vaculíková , 8. 6. 2023
Už z prvního pohledu na chatu od architektek Markéty Cajthamlové, Petry Soukalové a Petry Peleškové jasně vyplývá, že navazuje na tradiční vzory místní architektury. Podlouhlé objekty završené sedlovou střechou s širokým rozponem jsou k vidění i v jejím blízkém okolí. „Novostavba chaty na svažitém pozemku v Jizerských horách má podobu tradiční chalupy. Nachází se na samém okraji horského městečka, za ní jsou už jen louky a lesy ideální pro rekreaci v létě i v zimě,“ říkají architektky.
Realizacím studia Markéta Cajthamlová, Architektonická projekční kancelář se často daří stabilizovat lokalitu, do které vstupují. V tomto ohledu je příkladný polyfunkční dům v Benešově, který usměrnil chaotickou situaci městské zástavby, kde se střetává historické centrum města s panelovou zástavbou.
Více k tématu
Chata v Jizerských horách je do krajiny zasazena velmi přirozeně, podobně jako další stavby v okolí. Směrem ze svahu ji drží opěrná zeď z místního kamene. Terénní úpravy velkorysého pozemku byly minimální. K chatě vede od obecní komunikace soukromá příjezdová cesta, zbytek pozemku je zkultivovaný decentně, od luk a lesů, které na něj navazují, ho neodděluje žádný plot, přechod je tak velmi pozvolný. Pozemek upravený na podobný způsob obklopuje i „dům v ruině“ od ateliéru ORA. Jeho zahradu, která je přirozenou součástí okolní krajiny, tehdy navrhla Štěpánka Černá. Se studiem Markéty Cajthamlové zase spolupracovala krajinářská architektka Magdaléna Myšková Kaščáková.
„Na stavbu byly použity přírodní materiály typické pro tento kraj: dřevo, kámen i sklo, které jej proslavilo po celém světě,“ říkají autorky. Sokl domu je ze světlého pohledového betonu, fasáda pak z vertikálně kladeného prkenného obkladu v tmavě modré barvě. Konstrukce domu je realizovaná z masivních CLT panelů, které zůstaly v interiéru přiznané.
Tmavé barvy na vnější obálce stavby rozbíjejí bílé okenní rámy. Okna architektky nechaly přetáhnou přes rohy, na délku mají 10 a 12 metrů a prosvětlují hlavní obytné místnosti chaty – obývací pokoj a ložnici. „Dispozice domu je rozdělena na třetiny. Obytný prostor s kuchyní, jídelnou a krbem je orientovaný na západ; na východ směřuje ložnice s možností noclehu až čtyř osob; střední část se saunou a koupelnou je zastropena, a tím vznikla půda, na níž vede schodiště z obývacího pokoje,“ dodávají architektky k dispozičnímu řešení.
Stavba má přísně symetrický půdorys, z hlavní podlouhlé hmoty vystupuje přístavek se zádveřím a skladem, směrem k zahradě a lukám je pak orientovaná částečně krytá terasa, která se zakousává mezi obytné místnosti. Další pobytová plocha je ještě přímo před vstupními dveřmi, jde o podestu vydlážděnou místním štípaným kamenem.
- Autoři: Markéta Cajthamlová, Petra Soukalová, Petra Pelešková
- Země: Česká republika
- Projekt: 2020
- Realizace: 2022
- Zastavěná plocha: 150 m²
- Užitná plocha: 120 m²
- Plocha pozemku: 6000 m²
- Obestavěný prostor: 650 m³
- Realizace, výrobní dokumentace na NOVATOP systém: 3AE s.r.o.
- Návrh zahrady: Magdaléna Myšková Kaščáková
- Realizace zahrady: Gabriel s.r.o.