Černá školka v borovém háji. V obci Vědomice mají trochu jinou mateřskou školu
Ve středočeské vesnici si postavili novou školku s fasádou z vláknocementu. Napojili ji na starou mateřskou školu z doby socialismu. Vše se povedlo sladit, nic se nebouralo.
EARCH.CZ , 14. 11. 2024 / Advertorial
Obyvatel Středočeského kraje je stále víc. Stěhují se sem hlavně mladé rodiny, a tak je potřeba více školek. Tento problém museli řešit i v obci Vědomice nedaleko Roudnice nad Labem. Měli tu jen malou mateřskou školu, postavenou za socialismu v akci Z. Starostka Jana Salcmanová se rozhodla, že je třeba přistavět další třídu.
V obci konzultovali záměr s několika architektonickými ateliéry. „Měli jsme požadavek, aby školka byla praktická, a hlavně zapadla do místního lesíku, který je součástí školní zahrady. Vědomice mají krásné domy, krásné lesní prostředí, a proto jsme požadovali něco „lepšího,“ říká starostka.
S tímto zadáním se nejlépe vypořádaly architektky Eliška Formánková a Martina Jandová ze studia Architip. Zahradu nechaly vstoupit do budovy velkoformátovým oknem se sedací lavicí po celé jeho délce. „Jako by dávalo zapomenout na předěl mezi venkem a vnitřkem, mezi lesem a školkou. Nechává dětskou fantazii toulat mezi kmeny borovic, pozorovat jejich obyvatele a zkoumat tvary načechraných oblaků,“ popisují to architektky.
Kromě velkého okna je tu také skleněná stěna, kterou lze vycházet na hrací terasu. S chytrým vylepšením – je tu toaleta, kam si mohou děti odběhnout rovnou ze zahrady.
Také zvenčí by měla nová budova s lesíkem pokud možno splynout. Proto architektky zvolily fasádu z vláknocementových desek antracitové barvy, která se podobá tmavé kůře borovic. Je navíc vhodným pozadím pro barevné výtvory, hračky a postavičky dětí s jejich „pestrým temperamentem,“ jak popisují architektky.
Antracitovou doplňují tři další, světlejší a „veselejší“ barvy, žlutá, zelená a modrá. Dohromady je to barevnost blízká odstínům zahrady.
Uvnitř jemné
Ostrý minimalistický kvádr překvapí po vstupu dovnitř – vypadá úplně jinak. Převažují oblé motivy: kruhová okénka, kruhová stropní světla. Také barevnost je měkká, nábytek je z březové překližky, akustický podhled a okenní rámy jsou z přírodního dřeva, na podlaze je marmoleum.
Přístavbu tvoří prakticky jeden otevřený prostor. Pracovat s ním nebylo snadné - nejen vzhledem k veškerým hygienickým, akustickým a světelným normám, ale především proto, aby se tu děti necítily poněkud ztracené. Proto architektky vymyslely skrýš – patrový dřevěný domeček. „Součástí tříúrovňové skrýše je knihovnička, malé posezení, odpočinková zóna i poličky a úložné prostory na hračky. Je jako stvořená ke hře na zámek plný princezen, na dobývání pevnosti nebo na domov s mámou, tátou, bráchou, ségrou…,“ popisují.
Více k tématu
Také stará část mateřské školy z doby socialismu prošla vylepšením. Dostala bílý nátěr a fasádu z latí. Obě části mají společný vstup a kuchyni a jsou propojeny krčkem. Může sem teď chodit 46 dětí, skoro dvakrát víc než do staré MŠ. „Školka slouží perfektně, děti, rodiče a personál jsou velmi spokojeni,“ vzkazuje starostka Vědomic – i ona má prý z nové školky radost.
Použité produkty: Na fasádu byl použit materiál Patina Original odstín P070 od firmy Swisspearl.
- Autoři: Eliška Formánková, Martina Jandová
- Ateliér: Architip s.r.o.
- Země: Česká republika
- Město: Vědomice