V původně administrativní budově najdeme novou moderní kliniku. Foto: Clearmont
Architektura / občanské stavby

Černá perla, klenot Ostravy, ve kterém se lidé léčí

Dvanácti podlažní budova v centru města prošla citlivou rekonstrukcí a má nový „kabát ze skla“. Nově tu sídlí zdravotnické centrum. Je tu ale i květinářství, kavárna a příjemné místo, kde posedět.

EARCH.CZ , 15. 11. 2024 / Advertorial

Černá perla je výšková budova, která se nachází v ostravské městské části Poruba ve Slavíkově ulici. Její název odkazuje na černé výplně na fasádě, které se staly jedním z dominantních prvků celé stavby. Tato městská ikona symbolizuje návrat k architektonické estetice 60. let, ale zároveň představuje významný prvek pro urbanistický rozvoj Ostravy. Nově prošla rekonstrukcí.

Původní Černá perla byla postavena v letech 1960–1969 jako administrativní budova. Její architektura se inspirovala na EXPO 58 v Bruselu, kde Československo oslnilo svět svou moderní architekturou. Budova představovala v tehdejší době moderní přístup, který kombinoval minimalismus s otevřenými, volně plynoucími prostory. Stavba stojí na šesti nosných sloupech, což umožňuje maximální využití prostoru bez nutnosti dalších podpěr. Bohužel však, i přes svůj architektonický význam, se budova v průběhu let stala zanedbanou a nevyužívanou, až nakonec několik let chátrala.

Foto: Původně administrativní budova Černá perla se po několika letech dočkala rekonstrukce. Nově tu sídlí zdravotní centrum. (Zdroj foto: Clearmont)

Nový kabát ze skla

Proces obnovy trval několik let. Ačkoli byla budova zakoupena před více než deseti lety, dokončení oprav se dočkala až v roce 2023. Během let zde totiž došlo ke změně vlastníka, což značně prodloužilo proces oprav. Samotná rekonstrukce začala až v polovině roku 2022 a trvala  přibližně rok a půl.

Cílem bylo nejen obnovit původní krásu budovy, ale také zajistit její funkčnost podle současných technických standardů. I když budova nebyla památkově chráněná, velký důraz byl kladen na zachování původního rázu fasády a charakteristických prvků bruselského stylu.

Za architektonickým návrhem rekonstrukce stojí pan architekt David Kotek. Při navrhování se prý jeho studio drželo slavného principu „méně je více”. To se odráží v čistých liniích a jednoduchých, avšak funkčních formách. Kromě modernizace pláště byla budova doplněna o asymetrickou střešní markýzu „Vlaštovka,” která kryje vyhlídkovou terasu v nejvyšším patře. Tato terasa nabízí unikátní výhledy na městskou část Porubu, ostravské průmyslové dominanty a vzdálené Beskydy.

Budova byla po rekonstrukci otevřena veřejnosti jako zdravotnické centrum Klinika Moravian Premium Care. Poskytuje zázemí pro různé zdravotnické služby. V objektu najdeme ordinace a lékařská zařízení, nicméně Černá perla zahrnuje i další občanskou vybavenost, jako je květinářství nebo masérské služby. Budova slouží částečně i jako administrativní prostor.

Foto: Budova má nový skleněný plášť. Je navržený na míru tak, aby zachoval charisma původní fasády a zároveň splňoval protipožární požadavky. (Zdroj foto: Clearmont)

Otevření Černé perly se setkalo s velkým zájmem veřejnosti. Také je důležitým impulsem pro rozvoj celé lokality a symbolizuje nový začátek pro tuto část Ostravy. Kromě rekonstrukce budovy se také podařilo revitalizovat její okolí. Vniknul tu nový plácek s venkovním posezením.

Příběh dlouhé rekonstrukce

První kroky rekonstrukce začaly demontáží stávajícího obvodového pláště, na čemž se významně podílela společnost Aluprof. Firma se se začala podílet na projektu již v roce 2017 a byla aktivním členem v diskuzi o tom, jak bude vypadat nové opláštění této budovy.

„Jak to u těchto typů projektů bývá, pracovalo se nespočtem různých variant a kombinací typů vložených oken a fixních výplní, aby se nakonec vybrala ta, která nejvíce vyhovovala přísnému zadání z pohledu teplotechniky a zároveň udržela ekonomiku na požadované hranici.“ říká projektový manažer Aluprofu Tomáš Buček.

Celý vnější plášť této budovy je proveden ze sloupko-příčkové fasády MB-SR50N, na které byly pro zvýraznění vertikality věže použity 200 mm vysoké vnější krycí lišty. Muselo se vyhovět přísným požárním předpisům. Proto jsou některé části fasády po celé výšce objektu provedeny s požární odolností. Oko pozorovatele od sebe požární a nepožární část ale nerozezná, což je jeden z největších pozitiv této fasády. Lze kombinovat různorodé požadavky, ale vzhled fasády zůstane sjednocený. Do fasádního pláště jsou vložená okna MB-79N. V posledním patře je dále použit široký HS portál řady MB-77HS.

Cílem rekonstrukce bylo zachovat charakteristickou skleněnou fasádu a zajistit její dlouhodobou funkčnost a energetickou efektivitu. Výzvou bylo přizpůsobit materiály současným požadavkům, což se podařilo díky moderním izolačním sklům od společnosti Saint-Gobain.

Celková plocha fasády je 1500 m2 a použitá izolační trojskla jsou přizpůsobena orientaci budovy. Na jihovýchod je použité protisluneční zasklení Saint-Gobain COOL-LITE XTREME 70/33, které účinně brání přehřívání budovy. Naopak na severozápad je trojsklo s povlaky Saint-Gobain ECLAZ, které zajišťuje výbornou tepelnou izolaci, solární zisky a zároveň maximum světla. Charakteristický vzhled dávají celé budově parapetní panely, kde je použité kalené sklo s celoplošným potiskem v odstínu tmavého antracitu, díky tomu dělá Černá perla čest svému původnímu jménu.

  • Autoři: David Kotek
  • Země: Česká republika
  • Zhotovitel fasády: Clearmont
  • Dodavatel hliníkového fasádního systému: Aluprof
  • Dodavatel zasklení: Glassolutions
  • Návrh skel pro stavbu: Saint-Gobain Glass
  • Město: Ostrava
  • Adresa:: Slavíkova 1744/22, 708 00 Ostrava 8
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 15. 11. 2024
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři