Býval tu bazén, teď se tu bydlí. Jak v rodinném domě vytvořili byt pro další generaci
Rodinný dům v Bratislavě se proměnil na vícegenerační bydlení. Tento model se dnes příliš nenosí – tady si ale „mladí“ vytvořili charismatický byt s dostatkem soukromí. Soužití generací má tedy šanci fungovat.
Viktorie Majoberová , 30. 10. 2024
Poptávka po bydlení v Bratislavě je vysoká. Kvůli malé nabídce nemovitostí hledají lidé v centru města už i alternativní formy bydlení. Nově se tu dá bydlet třeba v bazén. Autoři za tuto proměnu interiéru získali ocenění CE ZA AR 2024 v kategorii interiér.
Bazénová hala bývala součástí rodinného domu. V reakci na nedostatek bydlení se majitelé rozhodli transformovat ho na novou bytovou jednotku. „Vytvořili jsme tak vícegenerační bydlení pro mladý pár a rodiče, s dostatkem soukromí, ale i výhodou vzájemné blízkosti,“ říkají autoři návrhu, architekti Andrej Olah, Filip Marčák a Matej Kurajda.
Původní bazén se nacházel v přízemí rodinného domu. Problematická byla jeho orientace, interiér byl totiž nedostatečně osvětlený. Tento problém architekti vyřešili jednoduše – vyřízli nové okenní otvory. Ty do bytu propouští dostatek světla a zároveň ho propojují se zahradou.
Díra v podlaze a modrý sloup
Po příchodu do bytu se ocitnete v hlavním obytném prostoru. Funguje jako těžiště bytu, jako prostor, kde se tráví většina času. Místo příček architekti do obývacího pokoje vložili nábytek. Tím přirozeně oddělili zóny vstupu, jídelny a kuchyně. Obývací pokoj lze také uzavřít a předefinovat pomocí obloukového závěsu.
Na východ jsou orientované menší ložnice tak, aby měly dostatek ranního slunce. Na severní straně se nachází malá koupelna a toaleta. Charisma jim dodává nerezový obklad, který „vytváří světelné odrazy a částečně tak kompenzuje nedostatek přirozeného světla v hloubce dispozice“, vysvětlují architekti.
V bytě překvapí zachované výškové úrovně – po bazénu tu zůstala velká „díra“. Prohlubeň je však nově obložená teracovou dlažbou a díru z části vyplňuje gauč, ze kterého majitelé mohou sledovat televizi. Vznikla tak odpočívací zóna pod úrovní podlahy, kde je dostatek intimity. A také celý interiér působí víc prostorně.
Druhým výrazným prvkem je modrý sloup s nosníkem. Vytváří kontrast k jinak materiálově střídmé a jemné barevné paletě bílé barvy a světlého dřeva.
Více k tématu
Za originální řešení získal interiér bytu – bazénu ocenění od poroty v soutěži CEZAAR. Přesvědčilo ji úspěšné znovuvyužití bazénu, vynikající řemeslné zpracování i to, jak přirozeně a jednoduše se dá poměrně malý obytný prostor využívat.
A co je ještě zajímavé – vrací se tím v posledních dekádách opuštěný koncept vícegeneračního bydlení. Tento způsob bydlení klade nároky hlavně na toleranci dvou či tří generací, které žijí vedle sebe. Tady mají všichni svůj vlastní prostor a dostatek soukromí, a je tedy šance, že tento křehký model bude fungovat.
- Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda
- Ateliér: Grau Architects
- Země: Slovensko
- Město: Bratislava
- Realizace: 2020 - 2023
- Užitná plocha: 100 m²
- Fotograf: Matej Hakár