Bydlení, jež nechce být ikonou
Projekt rodinných domů na okraji Londýna zaujal porotu architektonické soutěže RIBA především svým úsilím o udržitelný koncept, vysokými environmentálními nároky a dlouhodobým závazkem k dané lokalitě.
Studio Partington , 13. 9. 2017
Současná architektonická témata se zaměřují na objektivizaci a ikonickou hodnotu formálního architektonického objektu. Zatímco myšlenka „ikony“ je velice svůdnou a lákavou, projekt Derwenthorpe ji potlačuje. Zaměřuje se na složité myšlenky identity místa, spojování komunity, na materiální citlivost, veřejné prostranství a blízkou krajinu. Cílem bylo všechny tyto hodnoty vložit do jednoho celku tak, aby byly v harmonii a žádná neměla přednost před druhou.
Místo je tvořeno pro jeho obyvatele, aby si k němu vytvořili svůj vztah a nadále se o něj starali. Velkorysost veřejného prostoru je stejná, jako prostorový standard jednotlivých domů. To u developerských projektů nebývá vůbec zvykem
Projektový tým popsal své cíle takto: „Chtěli jsme vytvořit společensky a environmentálně udržitelnou komunitu, což pro nás znamenalo energeticky úsporné domy, pobídky ke změně životního stylu, podporu sbližování komunity a dlouhodobou péči o projekt.“
Zatím se zdá, že tyto cíle naplněny byly. Projekt demonstruje skutečný závazek k udržitelnosti. Přístup architektů zahrnuje komunitní a sociální blaho, pasivní design a nové technologie. Dosah projektu je dál než na hranice parcely. Architekti zohledňili místní prostředí, biologickou rozmanitost a nabídli různé typy obydlí.
Všechny tyto hodnoty se promítly také do ocenění, které projekt získal. Byl jasným vítězem kategorie Regional Sustainability Award a ocenění se dočkal i architekt, který zvítězil v soutěži Regional Project Architect of the Year.
- Ateliér: Studio Partington
- Země: Velká Británie
- Město: Londýn
- Realizace: 2016
- Foto ©: © Tim Crocker