Betonová jeskyně pro mladou rodinu. Dům nedaleko Olomouce má spoustu pater, oken i průhledů
Architekti navrhli nový domov pro mladou rodinu. Přezdívají mu jeskyně světla. Dům roste do výšky, aby měl co největší zahradu.
Viktorie Majoberová , 21. 11. 2024
Rodinný dům ve svahu si nechala postavit sportovní rodina se dvěma dětmi. Jsou zvyklí trávit hodně času v pohybu, a prý si přáli, aby to jejich dům reflektoval. Zároveň chtěli vytvořit podnětné prostředí pro děti, které je bude vyzývat ke hře a objevování. To byl úkol pro architektonické studio Malý Chmel. Architekti navrhli prostorově členitý interiér, kterému přezdívají „jeskyně světla“.
Dům stojí ve svahu s výhledem do okolní krajiny. Z okolní zástavby vyniká, a to především svým nevšedním půdorysným tvarem pětiúhelníku, nápadné je také, jak roste do výšky. To proto, aby zůstal co největší prostor pro zahradu.
„Celkový koncept domu je inspirován ideou „vertikální jeskyně světla“,“ říká studio Malý Chmel. Co ale tento poetický název znamená v realitě? Architekti rozdělili vertikální prostor domu do různých výškových úrovní. Každá úroveň nabízí odlišné světelné podmínky a výhled z okna. V jednotlivých úrovních si architekti hráli s rytmem a velikostí prostoru, a tak vytvořili místnosti s různou mírou intimity. Společně však místnosti vytváří plynulý a dynamický celek. „Díky tomuto přístupu je vytvořen pocit prostornosti a neustálého pohybu – každý roh nebo průchod v domě přináší nový pohled na vnější prostředí nebo do dalších částí interiéru,“ vysvětlují autoři.
SCAN4BIM
Jak se žije v betonu?
Po příchodu do interiéru rodinného domu je asi překvapivá volba materiálu a barevnosti interiéru. Celý vnitřní prostor je šedý, navržen v neutrálních barvách a velmi minimalisticky. Betonové zdi, světlá kuchyně a kovové schodiště. Útulnost sem má vnést světlo, výhledy ven a také barvitý život mladé rodiny. „Kombinace betonových povrchů s proměnlivým denním osvětlením z různých úhlů vytváří unikátní hru světla a stínu, která dodává interiéru hloubku a živost,“ dodávají architekti.
Dům je rozdělen do několika úrovní. V té první se nachází srdce domu, hlavní společenský prostor: kuchyně s jídelnou a obývací pokoj, kde rodina tráví nejvíce společného času. Na druhé úrovni se nachází hlavní vstup do domu.
Dětské pokoje jsou situovány na třetí a čtvrté úrovni. Díky tomu mají děti dostatek soukromí a vlastního prostoru. V páté úrovni se nachází koupelna, v šesté pracovna a na nejvyšší, sedmé úrovni, je umístěna hlavní ložnice rodičů, která zajišťuje maximální soukromí a výhledy do krajiny. Všechny místnosti jsou propojeny centrálním vřetenovým schodištěm, které je na trojúhelníkovém půdorysu. Funguje jako dlouhá vertikální komunikace a nahrazuje chodby - ty totiž v domě nenajdeme.
Více k tématu
Podoba interiéru byl proces a do jisté míry experiment, kdy se finální podoba ladila souběžně se stavbou. Hrubá stavba prý hodně napověděla, jak by měly interiéry nakonec vypadat. Obvodové stěny v přízemí jsou z monolitického betonu, ve vyšších patrech z keramických tvárnic.
Dům je rozhodně nevšední ukázkou toho, v čem se v dnešní době může odehrát rodinný život i jak se dá navrhovat – průběžně a „za běhu.“ Od investorů to chtělo odvahu a „obdivuhodnou trpělivost,“ jak přiznávají architekti.
- Autoři: Miroslav Malý, Zdeněk Chmel
- Ateliér: Malý Chmel
- Spolupráce: Miroslav Chmel, Petr Malý
- Země: Česká republika
- Projekt: 2018
- Realizace: 2023
- Zastavěná plocha: 63 m²
- Užitná plocha: 143 m²
- Plocha pozemku: 363 m²
- Fotograf: Alex Shoots Buildings
- Statické řešení: Stanislav Barák
- Okna Rand & Noframe: Janošík Okna-Dveře
- Kliky Lusy: M&T