Superdutch. Pod touhle značkou se v 90. letech začala šířit do světa nová nizozemská architektura. Byly to stavby založené na experimentu, inovaci, někdy výstřední, nikdy nudné. Superdutch architekt byl superstar. A takový je Winy Maas a jeho modrá nástavba Didden Village na střeše v Rotterdamu.
Foto: Rob T. Hart
1/15
Wilhelmus „Winy“ Maas se narodil 17. ledna 1959 ve městě Schijndel v nizozemské provincii Severní Brabantsko. Tady vyrostl, jeho rodiče tu vlastnili zahradnictví, které měl zdědit. Vystudoval proto zahradní architekturu, pak ovšem i architekturu a začal projektovat budovy. Jeho skleněná farma stojí na náměstí rodného Schijndelu.
Foto: Daria Scagliola, Stijn Brakee
2/15
Je to tradiční místní statek ovšem pouze „natištěný“ na skleněné fasádě. Vznikl „zprůměrováním“ zachovalých statků v okolí. Je ovšem 1,6krát zvětšený, aby zaplnila určenou parcelu. Slouží jako nákupní centrum. S projektováním začal v roce 2000, dokončený byl 2013.
Foto: Daria Scagliola, Stijn Brakee
3/15
Kancelář MVRDV založil s Jacobem van Rijsem a Nathalii de Vries v roce 1992 v Rotterdamu. Bylo to v době, kdy nizozemská architektura nikoho příliš nevzrušovala. To se ale mělo brzy změnit, částečně i Maasovou zásluhou. Jejich pavilon na Expu 2000 v Hannoveru vzbudil obrovskou pozornost.
Foto: MVRDV
4/15
Jednalo se o „vertikální krajinu“ naskládanou do šesti pater nad sebou – byl tu les, duny i tulipány. Zbytek pozemku tudíž mohl zůstat prázdný. Winy Maas tak ilustroval své velké téma - zahušťování měst. Nyní ho dál rozvíjí – zbytek parcely se zastavuje dalším domem s kancelářemi podle jeho návrhu.
Foto: vizualizace MVRDV
5/15
Zahušťování tentokrát v Rotterdamu, kde je údajně 18,5 km2 střech. Střešní nástavba Didden Village ukazuje, jak by je bylo možné využít. Skládá se ze tří domečků – ložnic pro členy rodiny. Kancelář MVRDV stojí také u zrodu akce Den střech (Rotterdamse Dakendagen), kdy je možné se projít po rotterdamských střechách. Letošní budou v květnu a na programu bývá i exkurze v této realizaci v Beatrijsstraat.
Foto: Rob T. Hart
6/15
V roce 2014 byla v Rotterdamu dokončená Markthal, tedy tržnice kolem které je vybudovaný dům s 230 byty. Bláznivé křížení typologií, popartová výmalba s avokády a květy, experimentální metoda navrhování. Superdutch ikona.
Foto: Ossip van Duivenbode
7/15
Tou dobou už začala expanze MVRDV do světa. Navrhli pro padesátku zemí kolem čtyř stovek projektů. V Číně je jich dokončených víc než deset. Nejznámější je knihovna v Tchienťinu (2017) v takzvané umělecké čtvrti, kde se nachází pět budov od světových studií. Uvnitř budovy je obrovská svítící koule, kolem organicky tvarované regály na knihy. Úroveň provedení však odpovídá podmínkám čínského stavebnictví a podle návštěvníků na fotografiích vypadá lépe než v realitě.
Foto: Ossip van Duivenbode
8/15
Velké projekty realizuje MVRDV v albánské Tiraně – u jejich zrodu je údajně studentské přátelství Winyho Maase s Ediho Rama, starosty, poslance a také umělce. Právě díky němu získal zakázku na projekt rekonstrukce památníku diktátora Envera Hodži na nové „technologické centrum“. Přidal sem třicítku barevných domečků určených jako kanceláře, kavárny, učebny.
Foto: Ossip van Duivenbode
9/15
Na vrcholu Hodžovy „pyramidy“ je dnes vyhlídka a stala se z ní oblíbená atrakce. Barevné domky mají dát pochmurnému místu nový obsah i symboliku.
Foto: Ossip van Duivenbode
10/15
V centru Tirany rostou také dva mrakodrapy od ateliéru MVRDV. Jeden z nich má tvář albánského národního hrdiny Skanderbega. Je však kritizován jako megalomanský a prvoplánově nacionalistický.
Foto: MVRDV
11/15
V Praze připravil Winy Maas projekt na bytový dům na místě někdejší polikliniky na Malvazinkách pro investiční skupinu KKCG Karla Komárka. Dům se měl částečně vznášet nad terénem, místní však protestovali proti jeho velikosti i proti zbourání stávajícího objektu.
Foto: MVRDV
12/15
Loni v říjnu zvítězilo MVRDV v mezinárodní soutěži na rozšíření Terminálu 1 pražského letiště. Podle jejich návrhu tu mají vzniknout tři budovy, kde bude bezpečnostní kontrola, obchodní plochy, hotel, konferenční centrum.
Foto: MVRDV
13/15
Skleněné fasády budou pokryté led obrazovkami, na něž se budou promítat satelitní snímky české krajiny. Celé to má zářit vstříc přijíždějícím i přilétajícím cestujícím „jako lucerny.“ MVRDV se zúčastnil také soutěží na čtvrtý kvadrant Dejvického náměstí a na Vltavskou filharmonii.
Foto: MVRDV
14/15
Winy Maas na galavečeru České ceny za architekturu (odleva Ladislava Lábus, Eva Jiřičná, Maas a porotkyně Gilma Teodora Gylyte). Winy Maas navštívil Česko poprvé už jako student, vyučoval tu na fakultě architektury ČVUT a loni také porotoval tuzemskou architektonickou cenu. Při předávání mluvil o tom, že Češi jsou introvertní a skeptičtí a má je za to rád i nerad. Možná trochu podobný je tuzemský vztah k významnému tvůrci. Nikdo však nemůže popřít, že změnil architekturu. Gratulujeme k experimentálnímu dílu a k narozeninám.
Foto: René Volfík
15/15