Rodinný dům v Klokočné od ateliéru Chrama Foto: Tomáš Slavík
Architektura / rodinné domy

Aby nebyl příliš velký, rozvětvil se. Rodinný dům v Klokočné je tradiční a nápaditý současně

Rozvětvený dům od ateliéru Chrama pracuje s obcí i krajinou. V Klokočné zapadl mezi sousedy, své obytné prostory otevřel louce a kolemjdoucím ukazuje kvalitní architekturu.

Adéla Vaculíková , 29. 4. 2025 / Advertorial

V Klokočné, obci v okrese Praha-východ, vstoupil mezi dva starší rodinné domy jeden nový. Je umístěný přibližně v polovině pozemku – podobně jako sousedé – a současně reaguje na jeho svažitost a orientaci ke světovým stranám. Asi by to nemělo být nic zvláštního, ale řada novostaveb v Česku podobně jasně dané vlastnosti na jiných lokalitách ignoruje. Dům, kterému jeho autoři Martin Junek a Adam Cigler z ateliéru Chrama říkají „rozvětvený“, ovšem svému místu naslouchá dobře – výsledkem je kontextuální stavba s decentními ozvláštněními, která v obci o asi 280 obyvatelích pozvedá úroveň současné architektury rodinných sídel.

Foto: Rodinný dům tvoří dvě rozevírající se hmoty.

Dům od Chrama tvoří dvě rozevírající se hmoty – každá míří jiným směrem, každá má svou vlastní roli ve vztahu k okolí. Nezvyklý tvar nevznikl čistě z touhy po vizuální originalitě a odlišení se. Naopak – záměrem architektů bylo, aby dům dobře zapadl do místního kontextu. Jedno křídlo je vidět z obecní komunikace a druhé ze zadní části zahrady, na kterou pak navazují louky a les.

Stavba má suterén, z něhož se díky svahu dá za domem vyjít na zahradu, a dvě nadzemní podlaží. Její podlahová plocha je tak docela velká a dovnitř se pohodlně vejde velkorysý obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, pracovna, tři ložnice, dvě plnohodnotné koupelny, k nim ještě samostatné wc a komora.

Foto: Obývací pokoj s kuchyní se nachází v zadním křídle.

Právě díky rozdělení do dvou křídel působí výsledná stavba opticky menší, než ve skutečnosti je. Zadní křídlo s obývacím pokojem na přízemí zůstává při pohledu z ulice skryté. A obyvatelům domu to dává také více soukromí, hlavní obytné místnosti jsou orientované do krajiny, a na domy sousedů z novostavby obecně směřuje jen jedno okno. 

Při pohledu z ulice je dům kompaktní, do přední části pobytové zahrady směřuje terasou. Přestože se obrací k veřejnému prostoru, díky chytrému návrhu poskytuje dostatek soukromí. Terasa je zastřešená a částečně ji kryjí slunolamy, což současně zabraňuje přílišnému přehřívání interiéru za letních hork.

Fotovoltaiky, kvalitní zdivo a hospodaření s dešťovou vodou

Když přirozené stínění nestačí, zajistí příjemné vnitřní klima stropní chlazení. Jeho spotřeba je přitom aspoň částečně pokryta elektřinou vyrobenou z fotovoltaiky osazené na zastřešení terasy. Domu tímto svým umístěním energeticky přispívá a přitom nekazí jeho architekturu – červená bobrovka na sedlových střechách hlavních hmot domu mohla zůstat bez málo vzhledných černých panelů.

Z konstrukčního hlediska jde o zděný dům. Obvodové zdivo tvoří cihly Porotherm 30 Profi od společnosti Wienerberger s.r.o. doplněné o vnější tepelnou izolaci v tloušťce 180 až 220 milimetrů. Vnitřní příčky jsou z cihel ze stejné řady o tloušťce 14 centimetrů; tento rozměr dokáže v rodinném domě dobře zvukově izolovat jednotlivé místnosti. Pálené cihly patří k osvědčeným stavebním materiálům už po staletí, společnost wienerberger ovšem podotýká, že se neustále zdokonalují. Broušené cihly Porotherm díky pravidelnému formátu usnadňují a zrychlují zdění až o 50 %. Mají také zdravotní benefity – Státní zdravotní ústav potvrdil, že zdivo společnosti wienerberger neobsahuje žádné látky, které by znečišťovaly ovzduší interiéru, a navíc přispívá ke zdravému vnitřnímu prostředí domu. „Na výrobu našich produktů používáme pouze materiály s vysokou schopností propouštět vodní páry. Díky tomu v interiéru nezůstává žádná nadměrná vlhkost, která napomáhá tvorbě plísní, hniloby a mikroorganismů,“ vysvětluje společnost wienerberger.

Foto: Fotovoltaika našla místo na zastřešení terasy, neruší tak na střeše hlavní hmoty.

A za zmínku stojí také to, jak dům hospodaří s vodou. Tam, kde je to možné, se používá voda dešťová (svádí se do retenční nádrže a pak se ní zavlažuje) nebo studniční (splachují se jí wc a používá se jako tzv. „provozní voda“, tedy bez nároků na pitnou vodu). Do zbylých míst pak už putuje voda z vodovodního řadu. „V domě jsou tak vlastně tři na sobě nezávislé rozvody vody podle zdroje vody,“ konstatují architekti.

Dobrá architektura pro obec i sousedy

Architekti Martin Junek a Adam Cigler se dle svých slov pro „rozvětvený dům“ inspirovali tradičními vesnickými domy s úzkou stopou. Na rozdíl od širokých, nízkých bungalovů, jež od 90. let deformují podobu českého venkova, přináší tento dům do obce proporce, které jsou jí vlastní. A přitom je na první pohled vidět, že se jedná o dům nový a navíc opečovaný pohledem architektů. Stavba v Klokočné má jak archetypální siluetu, tak řadu příjemných ozvláštnění – kromě jejího rozvětveného půdorysu je to třeba zpracování zmíněné terasy a nebo zeleno-modré ostění vybraných oken. Jedno z nich proniká ze střechy a volá přímo k ulici, kde se architektura od ateliéru Chrama snad líbí i kolemjdoucím a sousedům.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři