Architektkou roku 2016 se stala Marcela Steinbachová
Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku, získala Marcela Steinbachová. Oceněna byla za výbornou vlastní tvorbu a vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Čestné uznání letos porota udělila Michalu Škodovi za bezmála dvacetiletou prezentaci umění v pozici šéfkurátora českobudějovického Domu umění.
EARCH.CZ , 27. 9. 2016
Architektkou roku 2016 se stala Marcela Steinbachová. „Marcela Steinbachová představuje architektku, která se kromě výborné vlastní tvorby věnuje vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Stojí za založením spolku Kruh, který do České republiky přivedl desítky skvělých architektů a architektek z celého světa. Na přednášky, diskuse, workshopy. Tyto hojně navštěvované akce byly následně zaznamenány v několika sbornících, které obsahují přepisy těchto akcí, ale i speciálně vytvořené rozhovory s vybranými přednášejícími. Mimořádného úspěchu dosahuje akce Den architektury, která se letos koná už pošesté, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. V uplynulém roce realizovala výstavu Pokoje v Domě umění v Českých Budějovicích, která si kladla za cíl pomoci vysvětlit některé aspekty architektury těm úplně nejmenším,“ ohodnotila její přínos pro architekturu odborná porota v čele s Reginou Loukotovou. Dále v porotě zasedli Josef Pleskot, Antonín Novák, Adam Gebrian a Osamu Okamura.
Do užšího výběru se letos dostal i Michal Kuzemenský za intenzivní ateliérovou výuku na FA ČVUT v Praze a systematickou práci pro obec Úsilné, Zdeněk Sendler, za více než čtvrtstoletí dlouhou tvůrčí činnost v oblasti navrhování zahrad, parků a krajiny, která se vždy vyznačuje přirozeností, skromností a pokorou, aniž by se vzdávala svého tvůrčího potenciálu, Ivan Kroupa, patřící mezi nejvýznamnější české architekty od začátku své profesní kariéry, tedy od počátku 90. let, kromě vlastní praxe se věnuje výuce architektury na VŠUP v Praze, dříve na FA ČVUT v Praze a tým Yvette Vašourková a Igor Kovačević za dlouholetou organizaci aktivit šířících diskusi o architektuře jako věci veřejné, a to na mezinárodní i interdisciplinární úrovni.
Porota letos udělila také čestné uznání, které získal Michal Škoda za bezmála dvacetiletou prezentaci umění v pozici šéfkurátora českobudějovického Domu umění. Za výjimečné rozhodnutí zasvětit galerijní prostor prezentaci architektury. Od portfoliových výstav významných českých architektů následovaných speciálními projekty vytvořenými přímo pro jeho konkrétní prostor. Za poskytnutou příležitost architektům na začátku jejich profesní kariéry a v posledních letech úspěšné úsilí dostávat do Českých Budějovic i světově proslulé architekty.
Marcela Steinbachová / medailonek
Studium: AVU Praha, Škola architektury Emila Přikryla, 2003, VŠUP, obor architektura, Institut základů vzdělanosti FF UK, Bakalářské studium.Zahraniční stáže: Cooper Union, New York, Letní škola architektury v Salzburku, Universität für Angewandte Kunst Wien, ateliér architektury (Coop Himmelb(l)au).Ocenění: Nominace na Interiér roku 2005 (společně s J. Hofmanem), Ocenění Vitrablok za návrh ze sklobetonových tvárnic, Čestné uznání za expoziční stánek pro VŠUP na veletrhu FOR HABITAT, Hlávkova cena za nejlepší diplomní projekt na AVU.Pedagogická činnost: Od roku 2007 odborná asistentka na škole architektury AVU.Ostatní: Spolupráce na projektu občanského sdružení Kruh. Pořádá přednášky o architektuře a podporuje vzdělávání v architektuře. Editorka sborníků Texty o architektuře. Spolupráce na katalogu Povolání architekt(ka). Dramaturgyně festivalu Film a architektura.
Více informací o ceně Architekt roku zde.