EARCH.TV v premiéře uvádí nové video se Stanislavem Fialou o DRNU na Národní třídě
Ve výrazné novostavbě v centru Prahy nedaleko Národního divadla probíhají poslední dokončující práce. Budova přezdívána oficiálně DRN (dříve také Palác Národní) vyrostla podle návrhu architekta Stanislava Fialy na poslední volné parcele v památkově chráněném srdci hlavního města. Po uvedeném traileru nyní EARCH.TV přináší v rámci cyklu Architektura v betonu vznikajícím ve spolupráci s Českomoravským betonem celé video, díky kterému se veřejnost může poprvé seznámit s výjimečnými interiéry stavby, kterým dominuje detailní práce s pohledovým betonem, či se střešní zahradou s vysázenými stromy a výhledem na Pražský hrad.
Stanislav Fiala si ovšem pro všechny obyvatele i návštěvníky Prahy připravil ještě jedno překvapení - zjara na terasách vyrostou také tulipány, které na rohu budovy vytvoří obrovskou českou vlajku. Architekt totiž při návrhu podle vlastních slov vycházel z historie Národní třídy, kde se 17. listopadu 1989 uskutečnila demonstrace proti komunistickému režimu a tento zásadní milník v českých, respektive československých, dějinách chtěl zapsat i do tváře budovy.
Projekt výrazně komplikovaly rozdílné výšky sousedních domů a přímé navázání novostavby na barokní Schönkirchovský palác, který je památkově chráněn. Během přípravných prací v něm byly navíc objeveny fresky a nástropní malby ze 17. století, které jsou nyní odhalené a zrestaurované. Fiala stejně tak do projektu začlenil gotické studně a původní konírny.
Propojení mezi historickým palácem a polyfunkční novostavbou je řešen velmi citlivě a plynule. Odkazy na historii místa najdeme vtisknuty i na místech, kde by to čekal málokdo. Mnoho starých prvků bylo totiž přímo odlito do stěn z pohledového betonu v interiéru. Snahou bylo podle architekta vnést do nového hravost baroka. Do betonu se ovšem promítly také otisky roxorů anebo lan a hadic. “Snažili jsme se beton zlidštit a nabídnout ho lidem v hezké podobě, aby ho neměli chuť zakrýt a omítnout,” vysvětluje Fiala ve videu.
Na zelené střeše pracuje architekt s původními pálenými taškami tak, že je rozdrtil a udělal z nich záhony. Původní střešní krytinu z Schönkirchovského paláce pak najdeme například jako základ pro recepci ve vstupní hale či jako součást zdí. Podobně se pracuje i s původními cihlami. V průchodu na veřejně přístupné náměstíčko mezi novostavbou a barokním palácem, které navazuje na tradici pražských pasáží, můžeme také vidět 13metrové trámy, které Fiala objevil na stavbě.
Nová budova na Národní zcela jistě bude vyvolávat celou řadu diskuzí. Ve videu se ovšem můžete detailně seznámit s přemýšlením architekta nad celým návrhem této nové dominanty pražské Národní třídy.
Internetová televize EARCH.TV už dříve v rámci pořadu Architektura v betonu zaměřující se na mimořádné stavby využívající tento materiál připravila snímek s profesorkou Alenou Šrámkovou o její budově Fakulty architektury ČVUT nebo také pohled na unikátní Trojský most v Praze očima jeho autora profesora Romana Kouckého.
Poděkování patří SEBRE, a.s. za poskytnutí fotografií a umožnění natáčení v budově DRNu.
- autor: EARCH.CZ *
- publikováno: * 5. 3. 2018
- zdroj: * https://www.youtube.com/watch?v=AxWcqWwxH68&list=PLP3D6q0XER7r6xR6LGZMGfmviAafkKImE&index=6&t=5s